Justyna Kowalczyk wygrała Birkebeinerrennet!

11:21, 18.03.2017 Daniel Topczewski

Justyna Kowalczyk wygrała norweski maraton Birkebeinerrennet, rozgrywany na dystansie 54 kilometrów stylem klasycznym i zaliczany do cyklu Visma Ski Classics. Obok Polki na podium stanęły Britta Johansson Norgren i Masako Ishida.

Justyna Kowalczyk, która w ubiegłym roku z powodzeniem startowała w maratonach narciarskich, w tym roku pojawiła się na liście startowej takiego biegu po raz pierwszy. Polka w sezonie 2016/2017 skupiała się na biegach rozgrywanych na krótszym dystansie przez co omijała maratony narciarskie. Biegaczka z Kasiny Wielkiej pobiegła jednak w Biegu Piastów, który wygrała. Polka w Birkebeinerrennet wystartowała po raz drugi z rzędu (rok temu była druga).

Kowalczyk od samego początku narzuciła wysokie tempo i pokonywała kolejne kilometry trasy wspólnie z Japonką Masako Ishidą. Z biegiem czasu Polka zaczęła jednak uciekać biegaczce z Kraju Kwitnącej Wiśni i na półmetku miała już niemal minutę zapasu nad grupą pościgową w skład której wchodziły: Ishida, Britta Johansson Norgren i Astrid Slind. Na drugiej części dystansu Justyna Kowalczyk jeszcze bardziej przyspieszyła i ostatecznie zameldowała się na mecie z czasem 2 godziny, 46 minut i 42 sekund. Drugie miejsce zajęła Britta Johansson Norgren, która straciła do Polki 4 minuty i 4 sekund. Na podium stanęła także Masako Ishida.

Maraton Birkebeinerrennet jest rozgrywany od 1932 roku, a zawodnicy muszą biec z 3,5 kilogramowym plecakiem, który ma symbolizować ciężar Haakona Haakonssona, norweskiego następcy tronu uratowanego przez rycerzy z ugrupowania Birkebeinere.