Justyna Kowalczyk triumfatorką Reistadloepet!

12:25, 01.04.2017 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:25, 01.04.2017

Justyna Kowalczyk z Team Santander wygrała zaliczany do Visma Ski Classics bieg Reistadloepet. Polka najszybciej pokonała dystans 50 kilometrów. Na drugim miejscu zawody ukończyła Masako Ishida, a na trzecim Astrid Oeyre Slind.

Justyna Kowalczyk po zakończeniu zmagań w Pucharze Świata zaczęła startować w maratonach narciarskich. Polka na początku marca wygrała Bieg Piastów, dwa tygodnie temu była najlepsza w Birkebeinerrennet, a przed tygodniem ukończyła Årefjällsloppet na czwartej pozycji. Bieg Reistadloepet był szansą na to, aby odnieść kolejne zwycięstwo w cyklu Visma Ski Classics.

Justyna Kowalczyk na początku biegu starała się nie narzucać zbyt wysokiego tempa. Polka trzymała się w czołówce, ale na prowadzeni wychodziły biegaczki, które walczą o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej całego cyklu Visma Ski Classics, czyli Britta Johansson Norgren i Katerina Smutna. Na pierwszej lotnej premii usytuowanej na 9. kilometrze i 600. metrze Kowalczyk zameldowała się tuż za Szwedką. Trzecia była Smutna.

Druga lotna premia padła łupem biegaczki z Kasiny Wielkiej, która oderwała się od swoich rywalek. Tempo Polki wytrzymywała Masako Ishida, która na półmetku traciła do Kowalczyk niespełna 10 sekund. Kilka kilometrów później Japonka biegła już wspólnie z reprezentantką Polski, ale taki stan rzeczy nie utrzymał się zbyt długo. Na ostatnim wzniesieniu (13 kilometrów przed metą) Justyna Kowalczyk znowu przyspieszyła i nie dała szans biegaczce z Kraju Kwitnącej Wiśni, meldując się na mecie z czasem 2:53:23.9. Drugie miejsce zajęła Ishida, a trzecie Astrid Oeyre Slind.

Polka wystartuje za tydzień w fińskim Yllaes-Levi. Będą to ostatnie zawody cyklu Visma Ski Classic w tym sezonie.