Irene Curtoni i Tommaso Sala mistrzami Włoch w slalomie

08:30, 31.12.2016 Marek Cielec Aktualizacja: 15:07, 09.04.2017

Photo credit: Lillehammer 2016 Youth Olympic Games via Foter.com / CC BY-NC Photo credit: Lillehammer 2016 Youth Olympic Games via Foter.com / CC BY-NC

W Pozza di Fassa odbyły się wczoraj Mistrzostwa Włoch w narciarstwie alpejskim w konkurencji slalom. Były to nocne zawody przeprowadzane przy sztucznym oświetleniu. W zmaganiach kobiet zwyciężyła Irene Curtoni, a w rywalizacji męskiej Tommaso Sala.

Po pierwszym przejeździe na prowadzeniu wśród kobiet była Chiara Costazza. Wyprzedzała ona o 0,67 sek. Irene Curtoni, która była druga i o 1,49 sek. trzecią w klasyfikacji Federicę Sosio. Czwarte miejsce zajmowała 19-letnia Vivien Insam, a piąte Nicole Agnelli.

10. Lucrezia Lorenzi +2,54

W rywalizacji mężczyzn po pierwszej części liderem był Tommaso Sala z niewielką przewagą wynoszącą 0,15 sek. nad Federico Liberatore plasującym się na drugiej pozycji. Trzeci był Patrick Thaler, który obok Manfreda Mölgga powinien być raczej typowany do zdobycia tytułu mistrzowskiego. Czwarte miejsce zajmował Riccardo Tonetti, piąte Simon Maurberger, a wspomniany Mölgg dopiero szóste. Pięciu zawodników mieściło się w granicy sekundy straty do Sali.

10. Giordano Ronci 50,86

Chiara Costazza szansę na zdobycie mistrzostwa Włoch zaprzepaściła wypadając w drugim przejeździe. Okazję wykorzystała Irene Curtoni, która nie była w pełni zadowolona ze swojej jazdy, ale mimo tego zwyciężyła pewnie z przewagą 0,99 sek. nad drugą Vivien Insam, która była chyba największą niespodzianką tych mistrzostw. W tym sezonie debiutowała dopiero w Pucharze Europy. Wystąpiła jak na razie w jednym slalomie i w jednym gigancie w Andalo, gdzie zajmowała miejsca pod koniec trzeciej dziesiątki. Trzecie miejsce zajęła Nicole Agnelli (+1,21 sek.)., czwarte Sara Dell`Antonio, a piąte Jasmine Fiorano. Zwycięstwo Curtoni było całkowicie oczekiwane, w odróżnieniu od rozstrzygnięć jakie zapadły w zmaganiach mężczyzn.

8. Petra Smaldore (Sc Lecco) 1:50,04

W drugim przejeździe mocno zaatakował Manfred Mölgg, ale nie zdołał wywalczyć tytułu mistrzowskiego. Ten przypadł Tommaso Sali, który z Mölggiem wygrał o 0,44 sek. Natomiast Manfred Mölgg zdobył srebrny medal. Brązowy dostał Federico Liberatore. Dla tego zawodnika to spory sukces wygrać z kilkoma bardziej utytułowanymi rodakami. Zarówno Sala jak i Liberatore to zawodnicy 21-letni. Obaj debiutowali w Pucharze Świata dopiero w poprzednim sezonie. Sala zebrał już większe doświadczenie, a w tym sezonie udawało mu się nawet punktować. W Val d`Isere był na 13. miejscu. Z kolei Liberatore tylko raz wystąpił w PŚ i nie zakwalifikował się do drugiego przejazdu. Mistrzostwa Włoch nie obronił Patrick Thaler - najstarszy zawodnik we Włoskiej kadrze. Nowym mistrzem został zawodnik najmłodszy. Thaler spadł na miejsce piąte, a wyprzedził go jeszcze Tonetti.