Historyczne mistrzostwa Polski z sukcesami Czerwonki i Niedźwiedzkiego

20:14, 29.10.2017 Anna Felska

Otwarcie pierwszego krytego toru lodowego w Polsce stało się faktem. W Tomaszowie Mazowieckim powstała hala łyżwiarska, w której w miniony weekend odbyły się mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim. Pierwszoplanowe role odegrali w nich Natalia Czerwonka i Konrad Niedźwiedzki.

Piątek, 27.10.2017

Rywalizacja panczenistów w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęła się w piątek od wyścigów sprinterskich. Na dystansie 500 metrów równych sobie nie miała Natalia Czerwonka, która z czasem 39,52 s ustanowiła rekord toru i wywalczyła pierwszy złoty medal mistrzostw w Tomaszowie. Drugie miejsce zajęła Kaja Ziomek, która do zwyciężczyni straciła 0,54 s. Brązowy medal z czasem 40,67 s zdobyła Andżelika Wójcik. Wśród panów nie było zaskoczenia. Mistrzem został sprinter Artur Waś, który uzyskał czas 35,13 s. Srebrny medal wywalczył Piotr Michalski (35,96 s). Natomiast na najniższym stopniu podium stanął Artur Nogal (36,03 s).

Pierwszego dnia odbyły się również biegi na dystansie 3000 m pań, oraz 5000 m panów. Katarzyna Bachleda-Curuś, medalista igrzysk w Vancouver i Soczi, pewnie zwyciężyła z czasem 4.15,17. Drugie miejsce zajęła Karolina Bosiek (4.16,04), natomiast trzecia była Katarzyna Woźniak  (4.17,08). Wśród mężczyzn mistrzostwo wywalczył Jan Szymański, który na metę dotarł z czasem 6:37.50. Srebrny medal wywalczył Konrad Niedźwiedzki (6:38.11). Podium uzupełnił Adrian Wielgat (6:38.67).

Sobota, 28.10.2017

Drugi dzień mistrzostw przyniósł drugi złoty medal dla Natalii Czerwonki. Zawodniczka tym razem najlepsza okazała się na dystansie 1500 m, z czasem 1:59.77. Na podium stanęły również dwie inne medalistki igrzysk: Katarzyna Bachleda-Curuś (2:01.03) oraz Luiza Złotkowska (2:02.14). Na tym samym dystansie rywalizowali również mężczyźni. Swój drugi medal, ale pierwszy złoty, zdobył Konrad Niedźwiedzki, który uzyskał czas 1:48.11. Na drugim stopniu podium stanął Jan Szymański (1:49.16), natomiast trzeci był Sebastian Kłosiński (1:50.50).

Tego dnia łyżwiarze rywalizowali również na dłuższych dystansach - kobiety na 5000 m, a mężczyźni na 10000 m. Tutaj zwycięstwo odniosła Magdalena Czyszczoń, z czasem 7:22.03. Druga była Aleksandra Goss (7:28.91). Na najniższym stopniu podium stanęła Katarzyna Woźniak (7:32.00). W wyścigu na 10000 drugie złoto wywalczył Jan Szymański. Jego tempa nie wytrzymali Adrian Wielgat i Roland Cieślak, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce.

W klasyfikacji wieloboju - wśród pań zwyciężyła Katarzyna Woźniak, natomiast u panów Jan Szymański.

Niedziela, 29.10.2017

Ostatniego dnia historycznych mistrzostw Polski w Tomaszowie Mazowieckim odbywały się konkurencje na dystansach 1000 m oraz starty masowe. Na krótszym dystansie mistrzynią Polski została Natalia Czerwonka (1:17.44), dla której był to już trzeci złoty medal tej imprezy. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Bachleda-Curuś (1:18.86). Karolina Bosiek z czasem 1.20,04 zajęła trzecie miejsce. Wśród mężczyzn ponownie najlepszy okazał się Konrad Niedźwiedzki, który uzyskał czas 1.10,08. Srebrny medal wywalczył sprinter Artur Waś (1.10,56). Trzeci był Sebastian Kłosiński (1.10,83).

W starcie masowym pewnie zwyciężyła Luiza Złotkowska (9.14,79). Za nią na podium uplasowały się Katarzyna Bachleda-Curuś (9.15,53) oraz Magdalena Czyszczoń (9.16,43). W męskiej rywalizacji kolejny triumf odniósł Konrad Niedźwiedzki (8.49,50). Drugi był Marcin Bachanek (8.49,65), a trzecie miejsce zajął Roland Cieślak (8.49,81).

Pełne wyniki wszystkich konkurencji rozgrywanych w ramach Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim, rozgrywanych na torze w Tomaszowie, można znaleźć tu.

źródło: pzls.pl / ig24.pl