FIS Cup w Bruksvallarnie: Szwedzka inauguracja sezonu za nami

16:50, 12.11.2017 Daniel Topczewski

W ten weekend zawody w biegach narciarskich odbywają się nie tylko w Finlandii, ale również w Szwecji. W Bruksvallarnie rywalizowano w biegach dystansowych i w sprincie. W sobotę panie miały do pokonania 10 kilometrów techniką dowolną, a panowie 15. W niedzielę odbyły się sprinty, również rozgrywane łyżwą.

Zawody testowe w Szwecji cieszyły się sporą popularnością, zwłaszcza wśród rodzimych biegaczy. W gronie startujących znalazło się także kilkudziesięciu reprezentantów Norwegii, którzy byli drugą siłą w całej stawce. Na start w Bruksvallarnie zdecydowali się także sportowcy z tak egzotycznych krajów jak Australia, Łotwa czy Portugalia.

Biegi kobiet:

Rywalizację kobiet na 10 kilometrów stylem dowolnym wygrała Emma Wiken. 28-letnia Szwedka pokonała wyznaczoną trasę w niespełna 25 minut. Kilka sekund wolniej od Wiken pobiegła kolejna z reprezentantek Trzech Koron - Lina Korsgren. Na najniższym stopniu podium stanęła biegaczka z Norwegii, Berit Mogstad (strata +15,3 sek).

Wyniki biegu na 10 kilometrów kobiet

Na liście startowej niedzielnego sprintu zabrakło uznanych nazwisk i dzięki temu pole do popisu miały młodsze zawodniczki, które wcześniej nie mogły pokazać się szerszej publiczności. Najlepsza na dystansie sprinterskim okazała się Norweżka Wenche Aune Snildalsli. Oprócz 23-latki na podium stanęły także dwie reprezentantki gospodarzy, czyli Emma Thalin i Moa Olsson. Szwedki straciły do triumfatorki niewiele ponad 2 sekundy.

Wyniki sprintu kobiet

Biegi mężczyzn:

Jedną z największych gwiazd zawodów w Bruksvallarnie miał być Petter Northug, który planował wystartować na dystansie 15 kilometrów stylem dowolnym. Norweg w ostatniej chwili wycofał się jednak z biegu i nie podjął próby walki o zwycięstwo. Nieobecność dwukrotnego mistrza olimpijskiego doskonale wykorzystał jego rodak Chris Andre Jespersen, który potrzebował niespełna 31 minut, aby pokonać wyznaczoną przez organizatorów trasę. Drugie miejsce zajął w sobotę Simon Lageson (+31,4 sek), a trzecie kolejny z reprezentantów Norwegii Tore Leren (+53,1 sek).

Wyniki biegu na 15 kilometrów mężczyzn

Sprint mężczyzn był tak naprawdę pojedynkiem szwedzko-norweskim. Do ćwierćfinału zakwalifikował się bowiem tylko jeden biegacz spoza tego grona - Łotysz Raimo Vigants. Zwycięstwo odniósł jednak w niedzielę reprezentant Norwegii Paal Troean Aune, który wyprzedził swojego rodaka Evena Northuga. Na najniższym stopniu podium ze sporą stratą do zwycięzcy finiszował Anton Persson.