Zamknij

Decyzje FIS po jesiennym spotkaniu Rady

20:57, 06.11.2016 Marek Cielec
Skomentuj

fot. Sökir / CC BY ND fot. Sökir / CC BY ND

W ubiegły piątek 5 listopada odbyło się w Oberhofen coroczne jesienne spotkanie Rady FIS. Poruszano na nim sprawy dotyczące najbliższego sezonu, jak również wydarzeń nieco bardziej oddalonych w czasie, w tym Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata.

To co najbardziej interesujące dotyczyło propozycji Komitetów Technicznych poszczególnych dyscyplin. Zdecydowano się na wprowadzenie kilku zmian.

Zaaprobowano m.in. zaproponowaną strategię rozwoju kombinacji norweskiej kobiet. Cele zawarte w tej strategii to organizacja zawodów w ramach Pucharu Kontynentalnego w 2018 roku, Mistrzostw Świata Juniorow 2019, Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich 2020, Pucharu Świata 2020/2021, Mistrzostw Swiata w narciarstwie klasycznym w 2021 i możliwe włączenie do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.

Dla narciarstwa alpejskiego zatwierdzono szczegółowe regulacje dotyczące kolejności startów zawodników w zjeździe i super-G. Ma to na celu zwiększenie czasu szczególnej ekspozycji medialnej do 30 najwyżej sklasyfikowanych zawodników. Ponadto ustalono za obowiązujące od sezonu 2017 na półkuli południowej zmiany w specyfikacji nart do slalomu giganta u mężczyzn.

Kolejną decyzją było określenie maksymalnej długości kijów do biegów techniką klasyczną w narciarstwie biegowym. Ich maksymalny wymiar to teraz 83% wysokości zawodnika.

Ostatnie już zmiany dotyczą narciarstwa dowolnego i snowboardcrossu. W konkurencji big air wprowadzono nowy system kwot startowych dla imprez miejskich (City Event). Poza tym rozszerzono Puchar Narodów do konkurencji snowboardcross, oraz narciarskich big air, slopestyle i halfpipe.

Innym z tematów były kalendarze imprez z sezonu 2016/2017, w których wprowadzono jedynie drobne modyfikacje zaproponowane przez poszczególne komitety techniczne. Omawiane były również wstępne projekty kalendarzy do sezonu 2020/2021. Potwierdzono również daty Mistrzostw Świata 2021 w narciarstwie alpejskim (Cortina d`Ampezzo, 8-21 lutego) oraz narciarstwie klasycznym (Oberstdorf, 23 lutego - 3 marca). Natomiast jeśli chodzi o mistrzostwa w narciarstwie dowolnym i snowboardzie, które odbędą się w Zhangjiakou - Genting Resort (Chiny) to dokładny termin przeprowadzenia tej imprezy zostanie podany wkrótce.

Pozostając przy dyscyplinie narciarstwa dowolnego, na spotkaniu mianowano gospodarza konkurencji halfpipe podczas Mistrzostw Świata Juniorów 2017. Konkurencja ta będzie organizowana w szwajcarskim ośrodku Silvaplana. Pozostałe konkurencje juniorskiego czempionatu w narciarstwie dowolnym i snowboardzie były rozdzielone już wcześniej. Konkurencje snowboardowe poza wspomnianym halfpipem będą miały miejsce w czeskich miastach Klinovcu (snowcross, slalom równoległy) i Szpindlerowym Młynie (slopestyle, big air). Konkurencje narciarskie przypadły włoskiemu Valmamenco (skoki akrobatyczne, jazda po muldach, ski cross, slopestyle, big air).

Po otrzymaniu okresowego sprawozdania z przygotowań do Zimowych igrzysk Olimpijskich w Pyeonchang ustalono terminy przeprowadzenia ostatnich już prób przedolimpijskich. W dniach 25 i 25 lutego w Alpensia Ski Jumping Centre odbędą się zawody snowboardowego PŚ w konkurencji big air.

Na posiedzeniu nie zabrakło również tematów związanych z działalnością antydopingową. Rada podjęła decyzję o konieczności szybkiego i zdecydowanego reagowania na wszelkie przejawy dopingu, zgodnie z polityką zero tolerancji po opublikowaniu końcowego raportu WADA McLarena. Po otrzymaniu informacji o potencjalnym naruszeniu przepisów antydopingowych, zawartych we wspomnianym raporcie, który ma ujrzeć światło dzienne w grudniu tego roku, FIS będzie współpracował z MKOL, jako organ odpowiedzialny za działalność antydopingową podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 w celu instruowania innych organizacji odnośnie kolejnych kroków.

Źródło: fis-ski.com

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%