Czy w Polsce wreszcie powstaną trasy narciarskie na miarę XXI wieku?!

pznW ostatnim czasie odbyło się ważne spotkanie Polskiego Związku Narciarskiego. Jego tematem była sytuacja biegów narciarskich w Polsce. Udział w nim wzięła m.in. Justyna Kowalczyk.

Oprócz naszej mistrzyni olimpijskiej w rozmowie brali udział prezes PZN Apoloniusz Tajner, wiceprezesi Andrzej Kozak i Andrzej Wąsowicz, sekretarz generalny Tomasz Wieczorek, oraz Aleksander Wierietielny.

Sekretarz generalny PZN powiedział, że dobre wyniki biegaczy narciarskich są bodźcem do poszukiwań dodatkowego partnera finansowego dla tej dyscypliny.

Tematem rozmów była także kwestia infrastruktury biegowej w Polsce. Analizowano możliwość przebudowy i rozszerzenia tras biegowych na Kubalonce w Wiśle. Wspomniano, że Kubalonka, oraz Polana Jakuszycka mogłyby w przyszłości być umownymi centrami polskich biegów narciarskich.

Okazuję się, że możliwości Kubalonki wysoko ocenia Justyna Kowalczyk. Nasza mistrzyni sądzi, że jest miejscem o bardzo dobrym położeniu. PZN zapowiedział, że będzie zabiegał o pieniądze na rozbudowę infrastruktury do COS, oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Modernizacja tras objęłaby zainstalowanie sztucznego naśnieżania tras, oraz oświetlenia. W przyszłości mają być one dostępne za darmo. Kolejnym krokiem miała by być budowa tras dla nartololek.

Na tej przebudowie zyskałaby Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Przypomnijmy, że oba miejsca (Szczyrk, Kubalonka-Wisła) dzieli 20 km. Marzeniem władz związku jest organizacja Pucharu Świata w biegach na Kubalonce.

Modernizację ma również przejść Polana Jakuszycka, oraz trasy pod Wielką Krokwią w Zakopanem.

Władze PZN mówią, że wiele dobrego zrobiły apele Justyny Kowalczyk o powstanie nowych obiektów. Po nich do związku zaczęły zgłaszać się gminy, które są zainteresowane wybudowaniem na swoich terenach tras biegowych i nartorolkowych.

Mamy nadzieję, że te ambitne plany uda się jak najszybciej zrealizować!

Źródło: eurosport.onet.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.