Bydliński drugi na alpejskich Mistrzostwach Słowacji, złote medale dla Zuzulovej, Falata, Jancovej i Žampy

16:22, 26.03.2017 Marek Cielec

Zakończyły się Mistrzostwa Słowacji w narciarstwie alpejskim, które miały miejsce w Szczyrbskim Jeziorze (Štrbské Pleso). Pierwotnie mistrzostwa miały odbyć się w ośrodku Jasná w dniach 21-22. marca, ale przeniesiono je na późniejszy termin (25-26. marca) właśnie do Štrbskego Plesa. Pierwszego dnia w slalomie triumfowali Veronika Velez-Zuzulová i Matej Falat, a nazajutrz w gigancie Tereza Jancová i Andreas Žampa.

Veronika Velez-Zuzulová to druga najlepsza slalomistka na świecie, tak że nie dziwi specjalnie duża przewaga z jaką wygrała slalom. Druga zawodniczka - Tereza Jancová straciła do niej 3,82 sek. Nie startowała Petra Vlhová, tak więc przepaść między Zuzulovą a kolejnymi zawodniczkami była spora. Trzecie miejsce zajęła Czeszka Veronika Camková (+4,01 sek.). Miejsce czwarte w klasyfikacji łącznej i brązowy medal mistrzostw Słowacji zdobyła Klaudia Nemcová (+4,80 sek.). W zawodach wzięła udział dość duża liczba Polek. Najlepsza z nich była Katarzyna Wąsek, która zajęła 8. miejsce (+8,60 sek.). Julia Włodarczyk zajęła 12. miejsce, Maria Łuczak 17., Helena Kubasiewicz 24., a Aleksandra Pluta 26. Pozostałe Polki nie zostały sklasyfikowane.

Wyniki slalomu kobiet

Na podium po slalomie mężczyzn stanął Polak Maciej Bydliński. Najlepszy z reprezentantów Polski zajął 2. miejsce (+2,23 sek.) i przegrał jedynie z Matejem Falatem - nowym mistrzem Słowacji. Trzecie miejsce zajął Austriak Felix Ortner, czwarte Czech Filip Forejtek, piąte Słowak Andreas Žampa, a szóste trzeci ze Słowaków Samuel Revucky. W zawodach wystąpiło w sumie 18 Polaków. Poza Bydlińskim dwa przejazdy ukończyli jeszcze Dominik Białobrzycki (9. miejsce), Michał Michalik (15. miejsce) i Robert Kubala (16. miejsce).

Wyniki slalomu mężczyzn

Najlepsza w slalomie gigancie kobiet była 19-letnia Słowaczka Tereza Jancová, która odniosła pewne zwycięstwo z przewagą 2,85 sek. nad drugą zawodniczką, swoją rodaczką Katariną Miklosovą. Ponownie trzecia była Czeszka Veronika Camková (+2,99 sek.). Trzecia ze Słowaczek uplasowała się dopiero na 8. miejscu, a była nią Petra Hromcová. Lepiej od niej spisała się m.in. Polka Hanna Miśniakiewicz, która zajęła 7. miejsce (+4,53 sek.). Kolejną z reprezentantek Polski była Maria Łuczak na miejscu 11. Miejsce 12. zajęła Zofia Zdort, 15. Julia Włodarczyk, 19. Helena Kubasiewicz, 25. Oliwia Pohl, 28. Paulina Hopek, 29. Weronika Klimek, 3o. Aleksandra Pluta, a 31. Paulina Sadkowska. Kadrowiczka Katarzyna Wąsek nie ukończyła pierwszego przejazdu.

Wyniki slalomu giganta kobiet

Słowacy niezbyt dobrze zaprezentowali się w slalomie gigancie. Pierwsze dwa miejsca zajęli Czesi Adam Koltzmann i Filip Forejtek (+0,98 sek.). Najlepszy ze Słowaków był Andreas Žampa na miejscu trzecim. Drugie miejsce wśród Słowaków zajął Matej Falat, który w łącznym rankingu był piąty. Kolejny z reprezentantów Słowacji - Denis Mazgut - znalazł się dopiero na 22. pozycji. W czołowej dziesiątce zmieściło się dwóch Polaków: Andrzej Dziedzic na miejscu 8. i Jakub Tabaszewski na pozycji 9. Dominik Białobrzycki był 12., Dawid Kotwica 13., Juliusz Mitan 23., a Michał Czerwiński 37.