BlinkFestival 2016: Pierwsze zwycięstwo Therese Johaug

22:37, 28.07.2016 Daniel Topczewski Aktualizacja: 22:41, 28.07.2016

fot: nrk.no fot: nrk.no

Therese Johaug okazała się najlepsza na dystansie 7,5 kilometrów w ramach BlinkFestival 2016, tradycyjnych zawodów w biegach na nartorolkach rozgrywanych w Norwegii. Norweżka wyprzedziła swoją rodaczkę Heidi Weng i Niemkę Nicole Fessel. Wśród mężczyzn triumfował Fin Matti Heikkinen.

BlinkFestival to zawody, które co roku przyciągają wielkie gwiazdy narciarstwa biegowego. W tym sezonie na start zdecydowali się tacy zawodnicy jak Petter Northug, Ingvild Flugstad Østberg, Heidi Weng, Therese Johaug czy znany niemal wszystkim kibicom Szwajcar Dario Cologna. Nie zabrakło także miejsca dla Charlotte Kalli czy Kerttu Niskanen.

W czwartkowe popołudnie zostały rozegrane biegi na dystansie 7,5 kilometrów. Bezkonkurencyjna w rywalizacji kobiet była Therese Johaug, która drugą na mecie Heidi Weng wyprzedziła o prawie półtorej minuty. Podium uzupełniła doświadczona Niemka Nicole Fessel, tracąc do triumfatorki trzy minuty i 41 sekund. Na szóstej lokacie uplasowała się znana z biathlonowych tras Marie Dorin Habert.

W biegu mężczyzn ze zwycięstwa cieszył się Matti Heikkinen. 32-letni Fin, który pod koniec ubiegłego sezonu zaczął wracać do swojej dobrej dyspozycji, w czwartek nie miał sobie równych. Dobiegł do mety niespełna minutę przed rywalami. Drugie miejsce zajął norweski biathlonista Tarjej Boe, a trzecie jego rodak Simen Andreas Sveen. Tuż za podium uplasowali się Alexander Legkov i Dario Cologna.