Biegacze przetestują formę przed Pucharem Świata. Gdzie odbędą się starty kontrolne?

17:58, 03.11.2018 Mateusz Wasiewski

Niecałe trzy tygodnie pozostały do startu Pucharu Świata 2018/2019 w biegach narciarskich. Wcześniej jednak biegacze i biegaczki przetestują swoją dyspozycję w startach kontrolnych Pucharu FIS. Sprawdź, gdzie będzie rywalizować powracająca Therese Johaug, gdzie zobaczymy Charlotte Kallę, a gdzie mogą wystartować reprezentantki Polski.

Już za tydzień (9-11 listopada) biegacze będą mogli sprawdzić swoją formę w Finlandii, a dokładniej w Olos (Muonio). Przez lata występowała tam Justyna Kowalczyk, która rok temu zajęła dwa trzecie miejsca - w sprincie (triumf Svendsen) oraz na dystansie pięciu kilometrów (wygrana Parmakoski). Reprezentantki Polski planują treningi właśnie w Finlandii, więc możemy się spodziewać, że w którymś z biegów zobaczymy choć jedną z biało-czerwonych, a nawet asystentkę trenera kadry Aleksandra Wierietelnego - Justynę Kowalczyk.

Sporą wiedzę na temat formy większości czołówki biegów uzyskamy za dwa tygodnie, kiedy w dniach 16-18 listopada odbędą się bardzo mocno obsadzone starty kontrolne w szwedzkiej Bruksvallarnie oraz norweskim Beitostolen. Pierwsza z miejscowości zastąpiła w kalendarzu Gaellivare, w którym w poprzednim roku triumfowali w sprincie Stina Nilsson oraz Oskar Svensson, na dystansie klasycznym Charlotte Kalla i Alexander Bolszunow, a na pięć/dziesięć kilometrów łyżwą ponownie Kalla oraz Rosjanin Belov. W ubiegłorocznym teście norweskim najlepszymi sprinterami okazali się być Maiken Caspersen Falla i Johannes Kalebo, na 10/15 km triumfowali Bjoergen i Sundby, a na tym samym dystansie łyżwą zwyciężyli Marit Bjoergen i Simen Krueger.

Warto dodać również, że w tamtym roku Justynę Kowalczyk oglądaliśmy również w Saariselce. Polka wygrała w fińskiej miejscowości sprint rozgrywany techniką klasyczną, na pięć kilometrów zajęła drugie miejsce, plasując się za Austriaczką Teresą Stadlober, natomiast na 10 kilometrów stylem dowolnym Kowalczyk została sklasyfikowana tuż za podium - na czwartym miejscu (wygrana Francuzki Thomas Hugue). Tegoroczne zawody w Saariselce odbędą się w dniach 17-18 listopada.