Astrid Jacobsen i Martin Johnsrud Sundby mistrzami Norwegii!

19:34, 28.01.2016 Daniel Topczewski

fot: zimbio.com fot: zimbio.com

Astrid Jacobsen wygrała bieg na 10 kilometrów technika klasyczną podczas mistrzostw Norwegii. Mistrzyni świata z 2007 roku zdeklasowała konkurencję.

Astrid Jacobsen uzyskała czas 28:24.5, a druga na mecie Mari Eide 29:20.2, tracąc do bardziej utytułowanej koleżanki z kadry 55,7 sekundy. Na trzecim miejscu została sklasyfikowana Thea Murud - 29:30.7. Tuż za podium uplasowała się Kathrine Harsem (29:30.9). Bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym ostatni raz był w programie mistrzostw Norwegii w sezonie 2013/2014. Z grupy startujących wtedy biegaczek została tylko Jacobsen. Pierwsze miejsce zajęła wtedy Johaug, która wyprzedziła Heidi Weng i Marit Bjoergen.

Na piątek w programie mistrzostw jest zaplanowany sprint, a dzień później bieg łączony.

Pełne wyniki biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym

Rywalizację mężczyzn, na 15 kilometrów techniką klasyczną, zdominował Martin Johnsrud Sundby. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata był zdecydowanie najsilniejszy na trasie dzisiejszego biegu i drugiego na mecie Martin Løwstrøma Nyengeta wyprzedził o przeszło 52 sekundy. Trzecie miejsce zajął Mathias Rundgreen, który niespodziewanie pokonał bardziej doświadczonego Niklasa Dyrhauga.

W zawodach wystartowało 140 biegaczy, a w stawce znalazł się nawet jeden Hiszpan, który zajął jednak dopiero 137. miejsce. Na starcie zabrakło Pettera Northuga i Finna Hågena Krogha, co znacząco ułatwiło sprawę Sundbyemu.