Alpejskie MŚJ w Hafjell: Holtmann i Battilani mistrzami w zjeździe!

Photo credit: johnny9s / Foter / CC BY-NC

Na starcie ostatniej konkurencji alpejskich mistrzostw świata juniorów w Hafjell (Norwegia) pojawiło się 129 zawodników (49 kobiet, 80 mężczyzn). Jeden przejazd, jedna w roku szansa na pozyskanie miana najlepszego na świecie młodego zjazdowca dla tych, którzy preferują dłuższe narty i większe prędkości na stoku.

Mina Furst Holtmann już podczas pierwszego treningu pokazała, że może być groźną przeciwniczką dla pozostałych alpejek. Norweżka potrafiła powtórzyć ten dobry przejazd także w decydującym o medalach występie i została nową mistrzynią świata wśród juniorek. Jedną pozycję niżej uplasowała się jej rodaczka Maria Therese Tviberg, która potrzebowała na przejechanie trasy 0.50 s więcej od Holtmann. Brązowy medal został zawieszony na szyi Włoszki Nicole Delago (+0.75 s). Niewiele brakło do podium Francuzce Estelle Alphand, która była najlepsza w drugim treningu – tym razem była czwarta. Na piątym miejscu znalazła się Valerie Grenier z Kanady.

Pełne wyniki zjazdu kobiet

Włosi mogli cieszyć się z brązowego medalu za sprawą Delago, a później ich radość została jeszcze bardziej podsycona za sprawą ich reprezentanta Henriego Battilaniego. Był on już dwukrotnie mistrzem juniorów w zjeździe we Włoszech, a tym razem pokonał zawodników z całego świata. Srebro wywalczył Marcus Monsen (+0.33 s), co dało trzeci tego dnia medal dla Norwegii. Niels Hintermann ze Szwajcarii przegrał z Monsenem jedynie o 0.01 s i znalazł się na ostatnim miejscu premiowanym medalem. Na czwartej lokacie sklasyfikowano drugiego z Norwegów Henrika Røa, a jedno miejsce dalej Slavena Dujakovicia z Austrii. Niestety nie sprawił żadnej niespodzianki Paweł Babicki. Polak zakończył zawody na 50. miejscu ze stratą 3.82 s do Battilaniego.