Alpejskie MŚJ w Davos: Marco Odermatt ponownie zwycięski, tym razem w slalomie gigancie

16:13, 06.02.2018 Anna Felska

(KEYSTONE/Gian Ehrenzeller)

Szwajcar Marco Odermatt został mistrzem świata juniorów w slalomie gigancie. Dla reprezentanta gospodarzy to już piąty złoty medal rozgrywanych w Davos Mistrzostw Świata Juniorów. Polak Paweł Pyjas zajął 41. miejsce.

Marco Odermatt wcześniej triumfował w zjeździe, supergigancie, kombinacji oraz wyścigu drużynowym. Dzisiaj najlepszy okazał się również w slalomie gigancie. Po pierwszym przejeździe zajmował jednak dopiero drugą pozycję. Do prowadzącego Austriaka Fabio Gstreina tracił zaledwie 0,06 s. W drugim przejeździe zaatakował i zwyciężył z przewagą 0,97 s. Gstrein miał dopiero siódmy czas przejazdu ale wystarczyło mu to na zdobycie srebrnego medalu. Na najniższym stopniu podium stanął Bułgar Albert Popov, który obronił trzecie miejsce po pierwszej rundzie. Do Odermatta stracił 1,32 s.

Do medalu niewiele zabrakło reprezentantowi Włoch. Alex Vinatzer (+1,67) po pierwszym przejeździe zajmował szóstą lokatę, ale lepszy drugi przejazd dał mu miejsce tuż za podium. Dalej uplasował się Norweg Gustav Rosberg Voello (+1,95). Szósty ze znaczą już stratą był kolejny Włoch Alberto Blengini (+2,30), a siódmy Austriak Raphael Haaser (+2,35). Oczko niżej wylądował Francuz Leo Anguenot (+2,53). Najlepszy Amerykanin George Steffey (+2,59) zajął 9. miejsce. Czołową dziesiątkę zamknął Szwajcar Maurus Sparr (+2,85).

W zawodach wystartowało dwóch reprezentantów Polski. Paweł Pyjas ze stratą 7,6 s zajął 41. pozycję. Po pierwszym przejeździe był dopiero 68. ale drugi lepszy przejazd dał mu awans o 27. lokat. Michał Michalik nie ukończył pierwszego przejazdu.