Alpejskie MŚJ w Åre: Nils Alphand złotym medalistą w zjeździe, Paweł Pyjas 61., Piotr Habdas DNF

12:04, 09.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 12:05, 09.03.2017

Francuz Nils Alphand został mistrzem świata juniorów w supergigancie. W przeprowadzonych dzisiaj zawodach MŚJ w narciarstwie alpejskim w Åre francuski alpejczyk powetował sobie niepowodzenie ze zjazdu. Paweł Pyjas zajął 61. miejsce, a Piotr Habdas nie ukończył przejazdu.

W drugiej konkurencji alpejskich Mistrzostw Świata Juniorów różnice były naprawdę niewielkie. Różnice między zawodnikami na podium wyniosły zaledwie 0,01 sek. W super G zwyciężył Nils Alphand, syn Luca Alphanda, który jest zdobywcą Pucharu Świata za sezon 1996/1997 i zwycięzcą rajdu Dakar. Nils poszedł w ślady ojca, tak jak całe jego rodzeństwo i odniósł dziś pierwszy większy sukces, choć na razie tylko w zawodach juniorskich. W zjeździe Alphandowi przejazd się nie udał i zajął dopiero 52. miejsce, ale złoty medal za supergigant zaciera złe wrażenia z wczoraj. Drugi medal na tych mistrzostwach zdobył Raphael Haaser. Wczoraj młodszy brat jeżdżącej w Pucharze Świata Ricardy Haaser uplasował się na 3. miejscu, a dziś zawody zakończył na 2. pozycji. Trzecie miejsce zajął Szwajcar Semyel Bissig. Również czwarty zawodnik - Kanadyjczyk Sam Mulligan - miał bardzo małą stratę. Do zwycięzcy zabrakło mu tylko 0,04 sek., a do podium 0,02 sek. Na miejscu piątym został sklasyfikowany mistrz świata juniorów w zjeździe - Sam Morse (+0,08 sek.). Na miejscach 6-7. byli Austriacy Maximilian Lahnsteiner (+0,10 sek.) i Pirmin Hacker (+0,20 sek.). Ósme miejsce zajął Loïc Meillard (+0,27 sek.), dziewiąte srebrny medalista za zjazd, Włoch Alexander Prast (+0,38 sek.), a dziesiąte Olav Engelhardt Sanderberg (+0,48 sek.). W zawodach startowało dwóch Polaków. Pierwszy z nich, Piotr Habdas, nie ukończył przejazdu, a Paweł Pyjas ze stratą 4,89 sek. zajął 61. miejsce.

W kategorii U18 najlepszy był Norweg Markus Nordgård Fossland, drugie miejsce zajął Szwed Johan Hagberg, a trzecie Słowak Samuel Revucky. Na piątym miejscu wśród sześciu sklasyfikowanych zawodników znalazł się Paweł Pyjas.