Alpejskie MŚJ w Åre: Adrian Pertl zdobywcą złotego medalu za slalom, Jasiczek 21., Habdas i Pyjas DNF

20:26, 14.03.2017 Marek Cielec

Austriak Adrian Pertl przypieczętował zwycięstwo swojego kraju w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim w Åre, triumfując dziś w ostatnich zawodach tych mistrzostw - slalomie. Jędrzej Jasiczek zajął 21. miejsce, a pozostali dwaj nasi reprezentanci: Piotr Habdas i Paweł Pyjas nie ukończyli pierwszego przejazdu.

Nie był to dzień głównych faworytów. Już w pierwszym przejeździe zdyskwalifikowany został podwójny mistrz świata (w gigancie i kombinacji) Loïc Meillard. Nie ukończyli przejazdu m.in. Clement Noel i James Crawford. Na pierwszych dwóch miejscach byli Norwegowie: Timon Haugan i tracący do niego 0,11 sek. Bjørn Brudevoll. Na pozycji trzeciej plasował się Bułgar Albert Popow (+0,65 sek.), na czwartej Włoch Hans Vaccari (+0,75 sek.), a na piątej Rosjanin Simon Jefimow (+0,82 sek.). Szósty był Adrian Pertl z czasem gorszym od Haugana o 0,88 sek. Ponad sekundę straty miał Niemiec Adrian Meisen (+1,18 sek.) zajmujący siódme miejsce. Na ósmej pozycji znajdował się Austriak Simon Rüland, na dziewiątej Alex Vinatzer z Włoch, a na dziesiątej Fin Miikka Mankinen. Dobre 14. miejsce zajmował reprezentant Polski Jędrzej Jasiczek, tracący do lidera 2,19 sek. Pierwszego przejazdu nie ukończyli Piotr Habdas i Paweł Pyjas, którzy w ten sposób zakończyli mistrzostwa.

Choć Adrian Pertl miał dość dużą stratę do pierwszego miejsca po pierwszym przejeździe, to zdołał ją odrobić z nawiązką i zwyciężyć w dzisiejszym slalomie. Bardzo słaby drugi przejazd miał Timon Haugan, który spadł aż na 15. miejsce (+2,27 sek.). Na drugim miejscu utrzymał się Bjørn Brudevoll (+0,16 sek.), do którego trafił srebrny medal. Na trzecie miejsce przesunął się Simon Jefimow (+0,62 sek.). Na pozycji czwartej uplasował się Alex Vinatzer (+0,67 sek.), na piątej Adrian Meisen (+0,92 sek.), na szóstej Hans Vaccari, na siódmej Miikka Mankinen, a na ósmej Albert Popow. W czołowej dziesiątce zmieścili się także Chorwat Elias Kolega oraz Simon Rüland. Wygrana Pertla jest małym zaskoczeniem, gdyż nie jest on zbyt znanym narciarzem, nigdy nie występował nawet w Pucharze Europy w slalomie (podobnie jak Jefimow, który startuje głównie w Pucharze Dalekiego Wschodu - Far East Cup), podczas gdy niektórzy jego rywale regularnie punktują w tym cyklu. Drugi przejazd Jędrzeja Jasiczka był nieco gorszy niż pierwszy, w związku z czym nie obronił swojej pozycji i spadł na 21. miejsce (+3,00 sek.). To jednak najlepszy wynik polskiego narciarstwa na Mistrzostwach Świata Juniorów w Åre.

Wyniki po 1. przejeździe

W kategorii U18 tylko 5 alpejczyków ukończyło zawody. Najlepszy był Alex Vinatzer, któremu zabrakło tylko 0,05 sek. do podium w łącznej klasyfikacji. Drugi był Japończyk Hayata Wakatsuki, a trzeci Argentyńczyk Juan Cruz Begino. Vinatzer pokonał zdecydowanie swoich rywali w tej grupie wiekowej, gdyż strata Japończyka wyniosła ponad 6 sekund, a Argentyńczyka powyżej 11 sekund.