Alpejskie MŚ w Sankt Moritz: Kombinacja mężczyzn - Luca Aerni mistrzem świata

11:42, 13.02.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 15:08, 14.02.2017

Luca Aerni powtórzył sukces swojej koleżanki z reprezentacji - Wendy Holdener - i zwyciężył w zawodach w kombinacji alpejskiej na MŚ w Sankt Moritz zdobywając złoty medal. To już trzeci złoty medal dla gospodarzy podczas tych mistrzostw, bo wczoraj w zjeździe wygrał również Szwajcar - Beat Feuz.

Po zjeździe do kombinacji na prowadzeniu był Austraik Romed Baumann. Podrażniony brakiem wyboru do składu na wczorajszy zjazd Baumann chciał dziś pokazać, że potrafi być bardzo szybki i w pełni mu się to udało. Choć przegrał wcześniej walkę z Matthiasem Mayerem i Vincentem Kriechmayrem o możliwość walki o medale w zjeździe, to dziś był od nich zdecydowanie lepszy. Drugie miejsce zajmował Francuz Adrien Theaux ze stratą 0,12 sek. Ex aequo na miejscu trzecim byli Niemiec Thomas Dressen oraz Słoweniec Martin Cater (+0,32 sek.) Tak dobry występ tych zawodników to mała niespodzianka. Na piątym miejscu był kolejny Niemiec Andreas Sander (+0,67 sek.), a na szóstym wspólnie Kjetil Jansrud i Carlo Janka (+0,68 sek.). Miejsce ósme zajmował Dominik Paris (+0,69 sek.), dziewiąte Josef Ferstl (+0,70 sek.), a dziesiąte Matthias Mayer (+0,82 sek.). Zawodnicy, którzy specjalizują się w konkurencjach technicznych i mogli mieć duże szanse odrobić straty w slalomie znajdowali się poza pierwszą dziesiątką. Na 16. miejscu był Justin Murisier (+1,18 sek.), na 20.  główny faworyt Alexis Pinturault (+1,46 sek.), na 28. obrońca tytułu Marcel Hirscher (+2,30 sek.), na 30. Luca Aerni, na 32. Victor Muffat-Jeandet (+2,83 sek.). Niewiele brakło Maciejowi Bydlińskiemu, aby mieć dobrą pozycję wyjściową w slalomie. Polak zajął w zjeździe 31. miejsce (+2,67 sek.). Gdyby uplasował się o jedną pozycję wyżej byłby pierwszym zawodnikiem startującym w slalomie. Nie wystartował w zjeździe Michał Kłusak.

Pełne wyniki po 1. przejeździe (zjazd)

Luca Aerni startował jako pierwszy w drugim przejeździe. Wykorzystał on znakomicie nie zniszczoną jeszcze trasę slalomu i uzyskał bardzo dobry czas. O tym, że jest naprawdę dobrze świadczyło chociażby to, że jadący niedługo po nim Marcel Hirscher był wolniejszy. W samym slalomie Hirscher stracił do Aerniego 0,32 sek., a łącznie przegrał ze Szwajcarem zaledwie o 0,01 sek. Zupełnie zawiódł Alexis Pinturault, który był gorszy o 0,86 sek. Jedynie Mauro Caviezel zdołał zbliżyć się do rezultatów Aerniego i Hirschera. Był on wolniejszy od kolegi z reprezentacji o 0,06 sek. i wskoczył na trzecie miejsce. Nie powiodło się Justinowi Murisierowi (+0,49 sek.), Carlo Jance (+0,68 sek.), ani Dominikowi Parisowi i Aleksandrowi Kilde (+0,40 sek.).  Oprócz Adriena Theaux (9. miejsce) pozostali zawodnicy zajmujący po zjeździe czołowe 3. miejsca nie zmieścili się nawet w czołowej dziesiątce. Romed Baumann wylądował dopiero na 12. miejscu, Martin Cater na 13., Thomas Dressen na 14. Mistrzostwo świata zdobył tym samym Luca Aerni. Atak z 30. miejsca się powiódł i Szwajcarzy mogą kontynuować swoje święto. Choć do zdobycia jeszcze wiele medali, to już mogą uznać imprezę za sukces. Co ciekawe powtórzyła się również sytuacja sprzed dwóch lat, gdy wygrał zawodnik zajmujący 30. miejsce po zjeździe. Wówczas był to Marcel Hirscher. Dziś Austriak musiał zadowolić się srebrnym medalem. Brązowy medal wywalczył natomiast Mauro Caviezel, dla którego to również duży sukces. Zarówno Aerni jak i Caviezel nigdy nawet nie stali na podium w Pucharze Świata. Czwarte miejsce zajęli dziś wspólnie Dominik Paris i Aleksander Aamodt Kilde. W ich przypadku o braku medalu zaważył kiepski wynik w zjeździe. Na szóstym miejscu został sklasyfikowany Justin Murisier, na siódmym Carlo Janka, na ósmym Vincent Kriechmayr, na dziewiątym Adrien Theaux, a na dziesiątym Alexis Pinturault, który musiał dziś przełknąć gorzką pigułkę. Wciąż pozostaje on bez medalu w kombinacji na dużej imprezie. Maciej Bydliński w slalomie uzyskał dopiero 31. czas i ostatecznie został sklasyfikowany na 30. miejscu.

Pełne wyniki po 2. przejeździe (slalom)

Zapowiedź MŚ w narciarstwie alpejskim - Sankt Moritz 2017 (Program mistrzostw świata)

Wszystkie nasze informacje na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz znajdziecie TUTAJ