Alpejskie MŚ w Sankt Moritz: Jakob Špik zwycięzcą kwalifikacji do slalomu mężczyzn, nieukończony przejazd Jasiczka

14:42, 18.02.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 14:44, 18.02.2017

Słoweniec Jakob Špik wygrał w Zuoz dzisiejsze kwalifikacje do zawodów w slalomie mężczyzn na MŚ w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz. Pierwszego przejazdu nie ukończył Michał Jasiczek, ale nie ma to większego znaczenia.

Jakob Špik objął prowadzenie już w pierwszym przejeździe i obronił je po drugiej rundzie slalomu, choć przewaga jaką ostatecznie uzyskał nad drugim w końcowej klasyfikacji Bułgarem Kamenem Zlatkowem wyniosła zaledwie 0,02 sek. Trzecie miejsce zajął Brytyjczyk Laurie Taylor (+0,35 sek.). Na czwartym miejscu znalazł się reprezentant Nowej Zelandii Adam Barwood (+0,86 sek.), na piątym Fin Joonas Rasanen (+1,18 sek.), a na szóstym ex aequo Czech Jan Zabystran i Dries Van Den Broecke z Belgii. Ósme miejsce również wspólnie zajęli zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Australii i Nowej Zelandii w roku 2016 - Willis Feasey i Rosjanin Aleksander Andrijenko. Dziesiąty był Belg Tom Verbeke. Dopiero na 15. miejscu został sklasyfikowany mistrz świata w slalomie z Sankt Moritz z 2003 roku Ivica Kostelić. To miejsce jednak dało mu kwalifikację do jutrzejszych zawodów głównych. Nie awansował natomiast jego młodszy kolega z reprezentacji - Elias Kolega, który zajmował drugie miejsce po pierwszym przejeździe, ale spory błąd w końcówce drugiego przejazdu kosztował go mnóstwo czasu i ze stratą 11,88 zajął 31. miejsce. Pewny awans ma tylko 25 najlepszych, więc Kolega niedzielne zawody zamykające MŚ będzie mógł co najwyżej obejrzeć z boku lub sprzed telewizora. Drugiego przejazdu nie ukończyli też Ondrej Berndt, Matej Falat, Simon Jefimow i Stefan Winkelhorst.

Niektórzy nie muszą znaleźć się wśród 25 najlepszych zawodników kwalifikacji, aby jutro wystąpić. Tak jest w przypadku Michała Jasiczka, który nie ukończył pierwszego przejazdu wypadając już na samym początku. Jednak 25 państw, które nie mają wśród zakwalifikowanych 75 zawodników (50 alpejczyków, którzy nie muszą brać udziału w kwalifikacjach + 25 z kwalifikacji) żadnego przedstawiciela może zgłosić do zawodów po jednym slalomiście. Z tego przepisu skorzysta też najprawdopodobniej Holdender Winkelhorst.

Wyniki po 1. przejeździe

Wyniki po 2. przejeździe

Slalom mężczyzn w Sankt Moritz rozpocznie się jutro o godzinie 9:45. Drugi przejazd startuje o 13:00.

Zapowiedź MŚ w narciarstwie alpejskim - Sankt Moritz 2017 (Program mistrzostw świata)

Wszystkie nasze informacje na temat MŚ w narciarstwie alpejskim w Sankt Moritz znajdziecie TUTAJ