Alpejskie Mistrzostwa Włoch: Federica Brignone i Giulio Bosca najlepsi w gigancie

21:17, 26.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 21:18, 26.03.2017

W Passo San Pelegrino rywalizowano o tytuły mistrzów Włoch w narciarstwie alpejskim w konkurencji slalom gigant. Wczoraj w zmaganiach kobiet zwyciężyła Federica Brignone, a dziś zawody mężczyzn wygrał Giulio Giovanni Bosca.

Brignone ostatnio znajduje się w znakomitej formie. Notowała bardzo dobre wyniki w Pucharze Świata, włącznie zwycięstwami. Wygrała m.in. ostatnie zawody PŚ kobiet - gigant w Aspen. W dodatku do rywalizacji w gigancie na mistrzostwach Włoch nie przystąpiły Sofia Goggia, Marta Bassino, Manuela Moelgg oraz siostry Curtoni. Brignone miała zatem ułatwione zadanie, które wykonała bez zarzutu. Była zdecydowanie najlepsza w obu przejazdach i wygrała z przewagą 3,14 sek. nad drugą zawodniczką - Francescą Marsaglią. Trzecie miejsce zajęła mistrzyni świata juniorek - Laura Pirovano (+3,21 sek.). Na miejscu czwartym znalazła się Holenderka Adriana Jelinkova (+3,69 sek.) - najlepsza z zagranicznych gości, którzy nie byli zbyt liczni. Piąta była Luisa Bertani, a szósta Lara Della Mea.

Wyniki slalomu giganta kobiet

Bardziej wyrównana była walka o wygraną wśród mężczyzn. Po pierwszym przejeździe prowadził Manfred Moelgg, ale blisko było kilku innych zawodników: Roberto Nani, Giulio Bosca, Andrea Ballerin, Michelangelo Tentori i Luca De Aliprandini mieścili się w granicach pół sekundy straty do Moelgga. Po drugim przejeździe na pierwsze miejsce awansował Giulio Giovanni Bosca, który nieoczekiwanie pokonał dziś kilku bardziej utytułowanych kolegów. Jest to zawodnik już 27-letni, ale ma za sobą dopiero 4 starty w Pucharze Świata - jak na razie bez punktów. Przez kilka sezonów startował głównie w zawodach uniwersyteckich w Ameryce Północnej i Pucharze Nor-Am, a w tym roku zwyciężył w gigancie na Uniwersjadzie w Ałmatach. Drugie miejsce zajął dziś Andrea Ballerin, który przegrał z Boscą o 0,03 sek. Manfred Moelgg zajął trzecie miejsce ze stratą 0,10 sek. Czwarty był Federico Liberatore (+0,30 sek.) ex aequo z Roberto Nanim. Szóste miejsce zajął Hannes Zingerle. Na 11. pozycję spadł Luca De Aliprandini, a na 20. Michelangelo Tentori. Poziom zawodów był dość wysoki, a poniżej 1 sekundy straty do zwycięzcy miało aż 14 zawodników.

Jutro zostaną przeprowadzone zawody w kombinacji alpejskiej, a we wtorek w supergigancie. Natomiast slalomowe mistrzostwa miały miejsce pod koniec grudnia ubiegłego roku, o czym pisaliśmy tutaj.