Alpejski PŚ w Wengen: Beat Feuz zwycięzcą zjazdu na Lauberhorn

14:54, 13.01.2018 Marek Cielec Aktualizacja: 15:05, 13.01.2018

Szwajcar Beat Feuz był najlepszym zawodnikiem podczas jednego z najważniejszych i najsłynniejszych wyścigów w narciarstwie alpejskim - Lauberhornrennen w zjeździe. Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji zjazdu - Aksel Lund Svindal, a trzecie aktualny mistrz olimpijski Matthias Mayer.

Zawody Lauberhornrennen to m.in. wyjątkowa rywalizacja na trasie zjazdu o długości ponad 4 km. To co najlepsze w dzisiejszym zjeździe w Wengen oglądaliśmy na początku zawodów. Z numerem pierwszym jechał jeden z faworytów, mistrz świata Beat Feuz, do którego przejazdu nie można było mieć wielkich zastrzeżeń. Szwajcar uzyskał czas 2:26,50 ustawiając poprzeczkę rywalom naprawdę wysoko. Niedługo po Feuzu wystartował Aksel Lund Svindal - kolejny wielki faworyt. Svindal cały czas jechał tempem zbliżonym do Feuza, ale na metę przyjechał ze stratą 0,18 sek. Jak się później okazało, tylko dwa dwójka pojechała dziś dużo lepiej niż reszta stawki. Feuz zakończył zawody na pierwszym miejscu, a Svindal na drugim. Dobrą jazdę pokazali też Austriacy. Matthias Mayer, który niedługo będzie bronić tytułu mistrza olimpijskiego, zajął dziś trzecie miejsce ze stratą 0,67 sek. O jedno miejsce niżej sklasyfikowany został Hannes Reichelt (+0,77 sek.). Kolejny z Austriaków - Vincent Kriechmayr (+0,98 sek.) znalazł się na miejscu szóstym. Przed nim na pozycji piątej był jeszcze Niemiec Thomas Dressen (+0,93 sek.). Na miejscu siódmym uplasował się Francuz Maxence Muzaton (+1,18 sek.), który już po raz drugi z rzędu wywiezie z Wengen dobre wspomnienia. Rok temu niespodziewanie był drugi w kombinacji, a w tym roku po raz pierwszy w karierze znalazł się wśród 10 najlepszych zawodników w zjeździe. Ósmą lokatę zajął Dominik Paris, dziewiątą mocno rozczarowany Kjetil Jansrud, a dziesiątą Peter Fill, który wczoraj zdobył małą kryształową kulę za kombinację, ale wszystko wskazuje na to, że nie uda mu się po raz trzeci z rzędu wywalczyć tego trofeum za zjazd.

W klasyfikacji zjazdu nadal na prowadzeniu jest Aksel Lund Svindal (420 pkt.), jednak jego przewaga nad drugim zawodnikiem - Beatem Feuzem - zmalała do 58 punktów. Trzeci jest Kjetil Jansrud ze stratą 182 pkt., czwarty Dominik Paris (strata 188 pkt.), a piąty Matthias Mayer (strata 204 pkt).

Jutro w Wengen odbędzie się zakończenie znakomitych 3-dniowych zmagań. Nastąpi zmiana głównych bohaterów, bowiem zawodnicy będą rywalizować w slalomie. Alpejczycy, którzy dziś konkurowali w zjeździe będą oglądać tę rywalizację z boku.