Alpejski PŚ w Val Gardenie: Ilka Štuhec historyczną zwyciężczynią na trasie Saslong

13:57, 18.12.2018 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 13:34, 19.12.2018

Pierwszą zwyciężczynią zjazdu na trasie Saslong została Ilka Štuhec, która po 643 dniach odniosła triumf w zawodach Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła Nicole Delago, dla której jest to pierwsze podium Pucharu Świata w karierze, a na najniższym stopniu podium stanęła Ramona Siebenhofer.

Trasa Saslong w Val Gardena należy do najsłynniejszych zjazdów świata i choć Puchar Świata mężczyzn odbywa się tam od 1969 roku, to dopiero dziś po raz pierwszy w historii kobiety zmierzyły się na tej trasie w pucharowych zawodach. Co ciekawe, panie rywalizowały już na tej trasie w ramach Mistrzostw Świata w 1970 roku.

Historyczną zwyciężczynią pucharowego zjazdu na Saslong została Ilka Štuhec, która na mecie zameldowała się z czasem 1:22,81. Warto przypomnieć, że Słowenka w tym sezonie powraca po rocznej przerwie spowodowaną kontuzją. Dzisiejszy triumf jest jej pierwszym po 643 dniach - ostatnie zwycięstwo odniosła w sezonie 2016/2017 w Aspen.

Na drugim miejscu, ze stratą 0,14 sek. do Štuhec uplasowała się Nicol Delago, dla której jest to pierwsze podium Pucharu Świata w karierze. Dzisiejszy wynik 22-latki nie powinien być ogromnym zaskoczeniem, gdyż Włoszka bardzo dobrze spisywała się w treningach na trasie Saslong - w pierwszym była 28., w drugim 2., a w trzecim 3. Dotychczas jej najlepszym rezultatem była 5. lokata w zjeździe w Lake Louise z tego sezonu.

Na najniższym stopniu podium stanęła Ramona Siebehofer, która była wolniejsza od dzisiejszej triumfatorki o 0,51 sek. 27-letnia Austriaczka, podobnie jak Delago bardzo dobrze spisywała się w treningach - w pierwszym i trzecim była najszybsza, a w drugim zajęła 4. lokatę. Dla Siebenhofer jest to drugie podium Pucharu Świata w karierze, w tym drugie trzecie miejsce.

Tuż za podium uplasowały się Jasmine Flury (+0,87 sek.), Michaela Wenig (+0,89 sek.), Mirjam Puchner (+0,96 sek.). Siódmą lokatę zajęła Stephanie Venier +(1,16 sek.), ósme ex aequo były Lara Gut-Behrami oraz Kira Weidle (+1,18 sek.), a czołową dziesiątkę zamknęła zwyciężczyni dwóch zjazdów tego sezonu Nicole Schmidhofer (+1,20 sek.).

Lista startowa

Liderką klasyfikacji zjazdowej wciąż jest Nicole Schmidhofer z dorobkiem 226 punktów. Na drugie miejsce awansowała dzisiejsza triumfatorka Ilka Štuhec. Trzecie miejsce zajmuje Michelle Gisin, która dzisiejszy zjazd zakończyła na 18. pozycji.

Źródło: Informacja własna/fis-ski.com