Alpejski PŚ w St. Moritz: Ostatni zjazd dla Feuza, mała Kryształowa Kula dla Filla

16:48, 16.03.2016 Marek Cielec Aktualizacja: 14:13, 17.03.2016

Photo credit: joménager via Foter.com / CC BY-NC-ND Photo credit: joménager via Foter.com / CC BY-NC-ND

Od zjazdu mężczyzn rozpoczęły się dziś finały alpejskiego PŚ w Sankt Moritz. W konkurencji tej do samego końca nie było wiadomo kto zgarnie małą kryształową kulę. W walce o to trofeum liczyli się Peter Fill, Dominik Paris, Kjetil Jansrud i Adrien Theaux.

W ostatnich zawodach sezonu wystartowało 22. najlepszych zjazdowców minionych miesięcy (prawo startu ma 25 najwyżej sklasyfikowanych i ewentualnie zawodnik, który ma w klasyfikacji generalnej powyżej 500 punktów). Finały różnią się też od innych zawodów tym, że punktuje tylko 15 zawodników. Pierwszoplanowymi postaciami tego zjazdu nie byli zawodnicy, którzy mieli stoczyć między sobą pojedynek o zwycięstwo w klasyfikacji końcowej, ale i tak byli alpejczycy, których obecność na podium nie jest niczym zaskakującym. Zwyciężył Beat Feuz, który w roku 2012 był na 2. miejscu w zjeździe za cały sezon (a także drugi w klasyfikacji generalnej). Na swoim koncie miał do tej pory 3. wygrane w Pucharze Świata. Na czwarte musiał czekać ponad trzy lata. Drugie miejsce ze stratą 0.08 s do Feauza zajął Steven Nyman. Amerykanin ostatnimi czasy z konsekwencją utrzymuje się na podium w zjeździe. Było to jego czwarte miejsce w czołowej trójce z rzędu. Trzeci był dziś Kanadyjczyk Erik Guay. Mistrz Świata z 2012 roku z Garmisch-Partenkirchen uzyskał czas o 0.54 s gorszy od triumfatora.

Najwyżej sklasyfikowanym spośród zainteresowanych Kryształową Kulą był Kjetil Jansrud. Norweg uplasował się tuż za podium, na miejscu czwartym. Za miejsce czwarte zdobył 50 punktów, a jego strata do Petera Filla, który był przed tymi zawodami liderem wynosiła 54 punktów. Największe szanse na wyprzedzenie Filla miał jego rodak Dominik Paris. Musiałby on zdobyć 4 punkty więcej, ale nie powiększył on dziś swojego dorobku, gdyż znalazł się dopiero na 19. miejscu. Także Adrien Theaux nie dał rady sięgnąć po zwycięstwo w klasyfikacji zjazdu. Tak jak Paris nie zdobył żadnego punktu kończąc zawody na 16. miejscu. Peter Fill wprawdzie znajdował się na pierwszym miejscu przed finałem, ale razem z nim liderował Norweg Aksel Lund Svindal, zatem Fill potrzebował jednego punktu, aby odnieść samodzielne zwycięstwo. Włoch zajął dziś 10. miejsce i zainkasował 26 punktów i to on cieszył się ze zdobycia małej kryształowej kuli za zwycięstwo w klasyfikacji zjazdu. Drugie miejsce zajął Aksel Lund Svindal pomimo opuszczenia kilku końcowych zawodów. Trzecie miejsce zajęli ex-aequo Kjetil Jansrud i Dominik Paris. Piąte miejsce przypadło Beatowi Feuzowi a szóste Stevenowi Nymanowi - ta dwójka zdołała dziś wyprzedzić Adriena Theaux, który spadł na miejsce siódme. Na miejscu ósmym został sklasyfikowany Guillermo Fayed, na dziewiątym Carlo Janka, a na dziesiątym Hannes Reichelt.

Pełne wyniki zjazdu

Klasyfikacja końcowa zjazdu

W klasyfikacji generalnej PŚ nie zaszły żadne wielkie zmiany. Czwarte miejsce Kjetila Jansruda pozwoliło mu na zbliżenie się do czołowej trójki. Jest on obecnie na czwartej pozycji z niewielką stratą do trzeciego Alexisa Pinturault. Prowadzi niezmiennie Marcel Hirscher, drugi jest Henrik Kristoffersen. Czołowa trójka PŚ w zjeździe nie startowała.

Jutro w Sankt Moritz zawodnicy będą rywalizować w super-G. W tej konkurencji końcowe zwycięstwo również jest jeszcze nierozstrzygnięte. W tej chwili na prowadzeniu jest Norweg Aleksander Aamodt Kilde. Początek super-G mężczyzn o godzinie 11:30.