Alpejski PŚ w Sölden: Zaskakujący triumf 17-latki z Nowej Zelandii

14:17, 26.10.2019 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 19:44, 26.10.2019

Za nami pierwsze zawody pań otwierające 54. edycję Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Niespodziewany triumf w slalomie gigancie odniosła Alice Robinson, która wyprzedziła Mikaelę Shiffrin i Tessę Worley. Groźny upadek zaliczyła Bernadette Schild. W zawodach nie startowały reprezentantki Polski.

Po 223 dniach przerwy narciarki powróciły do rywalizacji w Pucharze Świata. Sölden przywitało dziś zarówno zawodniczki, jak i kibiców słoneczną pogodą. Inauguracyjne zawody alpejskiego Pucharu Świata w sezonie 2019/2020 otworzyła Petra Vlhova, która trasę pierwszego przejazdu na lodowcu Rettenbach pokonała w czasie 1:09.36. Słowaczka po pierwszej części sobotniej rywalizacji uplasowała się na siódmym miejscu. Liderką po pierwszym przejeździe była Mikaela Shiffrin. Amerykanka na mecie zameldowała się z czasem 1:07.89. Drugą lokatę ze stratą 0,14 sek. zajmowała 17-letnia Alice Robinson, która zachwyciła już podczas ostatnich zawodów w ubiegłym sezonie, plasując się na drugiej pozycji w slalomie gigancie. Trzeci czas pierwszego przejazdu uzyskała Federica Brignone. Włoszka pojechała o 0,86 sek. wolniej od Shiffrin. Dalej sklasyfikowane były Meta Hrovat (+0,95 sek.), Mina Fuerst Holtmann (+1,06 sek.) i Tessa Worley (+1,24 sek.). Niespodziankę swoim kibicom sprawiła startująca z numerem 58. Therese Maria Tviberg, która zajęła 26. lokatę.

Wyniki po pierwszym przejeździe

Jako pierwsza w drugim przejeździe wystartowała Alex Tilley. Reprezentantce Wielkiej Brytanii pokonanie trasy zajęło 1:09.91, co ostatecznie sklasyfikowało ją na 27. miejscu. Największy awans zaliczyła dziś Therese Maria Tviberg, która bardzo długo utrzymywała się na pozycji liderki sobotniego wyścigu. Norweżka z 26. pozycji awansowała na 6 lokatę. Sklasyfikowana na 12. miejscu po pierwszym przejeździe Bernadette Schild wywróciła się i wypadła z trasy. Austriaczka po upadku nie podnosiła się i z trasy została przetransportowana helikopterem. Po kilkunastu minutowej przerwie zawody zostały wznowione.

Dość niespodziewanie, najszybsza na lodowcu Rettenbach okazała się 17-letnia Alice Robinson, dla której jest to pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Tym samym została ona pierwszą w historii liderką Pucharu Świata z Nowej Zelandii. Warto dodać, że dzisiejsza rywalizacja była dla niej dopiero siódmym startem w zawodach tej rangi. Na drugiej lokacie ze stratą 0,06 sek. sklasyfikowana została Mikaela Shiffrin. Dla 24-letniej Amerykanki jest to 83 podium w karierze. Na najniższym stopniu podium stanęła Tessa Worley. Francuzka do Robinson straciła 0,36 sek. Czwarte miejsce zajęła Mina Fuerst Holtmann (+0,85 sek.), piąta była Federica Brignone (+0,87 sek.), a szósta wspomniana już wcześniej Therese Maria Tviberg (+1,03 sek.), która zaliczyła awans o 20. pozycji. W czołowej dziesiątce znalazły się również Franziska Gritsch (+1,41 sek.), Lara Gut-Behrami (+1,46 sek.), Michelle Gisin (+1,47 sek.) oraz Ramona Siebenhofer (+1,50 sek.).

Oprócz wspomnianej Schild, rywalizacji nie ukończyła także Meta Hrovat. Słowenka, zajmująca czwartą pozycję po pierwszym przejeździe wywróciła się na kilka bramek przed metą.

Wyniki zawodów

Jutro do rywalizacji w Sölden przystąpią panowie. Natomiast kolejne zawody alpejskiego Pucharu Świata pań odbędą się 23 listopada w Levi.

Źródło: Informacje własne