Alpejski PŚ w Semmering: Zaskakujące zwycięstwo Petry Vlhovej w slalomie gigancie, bardzo dobry start Maryny Gąsienicy-Daniel

14:44, 28.12.2018 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 21:02, 28.12.2018

Za nami pierwszy dzień rywalizacji w austriackim Semmeringu w ramach alpejskiego Pucharu Świata pań. Niespodziewane zwycięstwo odniosła Petra Vlhova, dla której jest to pierwsze gigantowe zwycięstwo w karierze. Drugie miejsce zajęła Viktoria Rebensburg, a trzecia była Tessa Worley. Maryna Gąsienica-Daniel została sklasyfikowana na 19. pozycji.

Jako pierwsza na trasę Panorama ruszyła Ranghild Mowinckel, która na mecie zameldowała się z czasem 1:02,35. Norweżka nie uniknęła kilku błędów na trasie, jednakże pozwoliło to na zajęcie trzeciej pozycji po pierwszym przejeździe. Z numerem 2 wystartowała reprezentantka gospodarzy Stephanie Brunner, która wyprzedziła Norweżkę o 0,01 sek. i objęła prowadzenie w wyścigu do czasu, aż na trasie pojawiła się Mikaela Shiffrin. Amerykanka na pierwszym i drugim pomiarze czasu traciła ponad 0,2 sek., jednak na ostatnim odcinku przyśpieszyła i zdołała odrobić stratę do prowadzącej Brunner. Shiffrin wyprzedziła Austriaczkę o 0,02 sek. i zajęła pozycję liderki. Tuż za czołową trójką pierwszego przejazdu sklasyfikowana została Petra Vlhova, która do prowadzącej traciła zaledwie 0,06 sek. Kolejne miejsca zajmowały: Anna Veith (+0,12 sek.), Federica Brignone (+0,18 sek.), Tessa Worley (+0,44 sek.), Wendy Holdener (+0,51 sek.) oraz Frida Hansdotter (+0,57 sek.). Czołową dziesiątkę zamknęła Viktoria Rebensburg (+0,64 sek.). W sekundzie straty zmieściło się aż 14 zawodniczek. Miłą niespodziankę sprawiła startująca z 33 numerem Maryna Gąsienica-Daniel. Polka sklasyfikowana została na 25. miejscu po pierwszym przejeździe, tracąc 1,56 sek. do Shiffrin. Do drugiego przejazdu zakwalifikowała się również Romane Miradoli, która pojawiła się na trasie pierwszego przejazdu jako ostatnia zawodniczka i tym samym zajmując 29. pozycję pozbawiła szans na drugi przejazd Larę Gut-Behrami. Pierwszy przejazd ukończyło 56 zawodniczek, 7 nie dotarło do metry.

Wyniki 1. przejazdu

W zawodach niespodziewanie triumf odniosła Petra Vlhova, która o 0,45 sek. wyprzedziła Viktorię Rebenburg i o 0,6 sek. Tessę Worley. Pomimo, iż Vlhova po pierwszym przejeździe zajmowała 4. lokatę, to nikt się nie spodziewał, że może ona sięgnąć po triumf w dzisiejszych zawodach. Dla reprezentantki Słowacji jest to nie tylko pierwsze gigantowe zwycięstwo w karierze, bo zawodniczka ta nigdy nie była nawet na podium w tej konkrencji. Tuż za podium sklasyfikowana została Stephanie Brunner, która do zwyciężczyni straciła 0,64 sek. Mikaela Shiffrin zajęła ostatecznie 5. lokatę (+0,66 sek.). Na szóstym miejscu zawody zakończyła liderka klasyfikacji gigantowej Federica Brignone (+0,76 sek.). Kolejne miejsca zajęły: Ricarda Haaser (+0,9 sek.), Anna Veith (+0,94 sek.) oraz Ragnhild Mowinckel (+1 sek.). Na 10. pozycji sklasyfikowana została Marta Bassino (+1,51 sek.).

Wielką niespodziankę sprawiła polskim kibicom również Maryna Gąsienica-Daniel, która o 6 pozycji poprawiła swoją lokatę po pierwszym przejeździe i zawody ostatecznie zakończyła na 19. miejscu. Jest to pierwszy tak dobry rezultat Gąsienicy-Daniel w slalomie gigancie w zawodach Pucharze Świata. Na uwagę zasługuje fakt, że Polka osiągnęła dwunasty czas drugiego przejazdu.

Źródło: Informacja własna/fis-ski.com