Alpejski PŚ w Ofterschwang: Ragnhild Mowinckel z pierwszym pucharowym triumfem

15:10, 09.03.2018 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 21:41, 09.03.2018

W Ofterschwang dobiegła końca rywalizacja pań w slalomie gigancie. W zawodach zwyciężyła Ragnhild Mowinckel, dla której jest to pierwszy pucharowy triumf w karierze. Drugie miejsce zajęła Viktoria Rebensburg, która utrzymała pozycję liderki klasyfikacji gigantowej przed finałowymi zawodami w Are. Na trzeciej lokacie uplasowała się Mikaela Shiffrin, która zapewniła sobie drugą w karierze dużą kryształową kulę.

Pierwszy przejazd piątkowego slalomu giganta otworzyła dzisiejsza triumfatorka Ragnhild Mowinckel, która trasę Ofterschwanger Horn pokonała z czasem  1:17,83. Żadna z zawodniczek nie zdołała pojechać szybciej od Norweżki, która do samego końca była liderką wyścigu, a jak się później okazało, także triumfatorką całych zawodów. Drugą pozycję zajmowała reprezentantka gospodarzy Viktoria Rebensburg, której czas przejazdu był o 0,44 sek. gorszy. Na trzeciej lokacie plasowała się Marta Bassino, która pojechała o 0,56 sek. wolniej. Kolejno na czwartej, piątej i szóstej pozycji sklasyfikowane były: Mikaela Shiffrin (+0,60 sek.), Federica Brignone (+0,74 sek.) i Frida Hansdotter (+1,05 sek.). Siódmą lokatę zajmowała jadąca z numerem 28. Kristin Lysdahl (+1,35 sek.), ósmą Ricarda Hasser (+1,38 sek.), a dziewiątą Manuela Moelgg (+1,39 sek.). Dopiero na dziesiątym miejscu sklasyfikowana była Tessa Worley, która do liderki pierwszego przejazdu straciła 1,44 sek.

Pierwszego przejazdu slalomu giganta nie ukończyło pięć zawodniczek: Petra Vlhova, Stephanie Brunner, Ana Bucik, Ann Katrin Magg oraz Tina Robnik, która na trasie Ofterschwanger Horn zaliczyła upadek. Słowenka nie była w stanie podnieść się ze śniegu i na specjalnych noszach opuściła stok.

Wyniki po pierwszym przejeździe

Drugi przejazd nie przyniósł większych niespodzianek. W zawodach zwycięstwo odniosła liderka po pierwszym przejeździe Ragnhild Mowinckel. Przyznać należy, że jest to przełomowy sezon dla 25-letniej narciarski. Norweżka najpierw w grudniu ubiegłego roku po raz pierwszy w karierze stanęła na podium Pucharu Świata, następnie na igrzyskach olimpijskich w Pjongczang wywalczyła dwa srebrne medale, a dziś po raz pierwszy odniosła zwycięstwo w pucharowych zawodach. Drugie miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy Viktora Rebensburg, która była o 0,66 sek. wolniejsza od Mowinckel. Druga pozycja pozwoliła Niemce na utrzymanie prowadzenia w klasyfikacji gigantowej przed finałami w szwedzkim Are. Na trzeciej lokacie uplasowała się Mikaela Shiffrin, która zapewniła sobie już dużą kryształową kulę - drugą w karierze. Amerykanka do dzisiejszej zwyciężczyni straciła 0,74 sek. Tuż za podium, z najlepszym czasem drugiego przejazdu znalazła się Ricarda Haaser (+1,21 sek.). Kolejno piątą, szóstą i siódmą pozycję zajęły Marta Bassino (+1,39 sek.), Frida Hansdotter (+1,63 sek.) i Nina Haver-Loeseth (+1,64 sek.). Ósma była Manuela Moelgg (+2,00 sek.), a dziewiąta Kristin Lysdahl (+2,26 sek.). Czołową dziesiątkę slalomu giganta zamknęła Irene Curtoni, która pojechała o 2,34 sek. wolniej od Mowinckel.

Drugiego przejazdu nie ukończyły dwie zawodniczki: Sofia Goggia oraz Federica Brignone.

W zawodach udziału nie brała reprezentantka Polski.