Alpejski PŚ w Lake Louise: Štuhec najlepsza w zjeździe po raz drugi

22:13, 03.12.2016 Marek Cielec Aktualizacja: 22:18, 03.12.2016

Mówi się, że nieszczęścia chodzą parami. Szczęście również czasem lubi łączyć się w pary jak w przypadku Słowenki Ilki Štuhec, która drugi dzień z rzędu okazała się najlepsza w zjeździe w alpejskim PŚ w Lake Louise.

Po wczorajszym zwycięstwie Štuhec pisaliśmy u dużej niespodziance. Dziś już szczęka z wrażenia nie opadła, bo pierwszą wygraną w Lake Louise Ilka zyskała ogromne uznanie. Bardzo szybka na trasie East Summin była również Lara Gut. Najlepsza narciarka poprzedniego sezonu popełniła jednak jeden poważny błąd, który zaważył na tym, że nie objęła ona prowadzenia, a wskoczyła tylko na drugie miejsce za Štuhec ze stratą 0,11 sek. Na twarzy Lary widać było drobne rozczarowanie, ale druga lokata jest również świetnym wynikiem. Trzecie miejsce zajęła jadąca jako pierwsza Węgierka Edit Miklós (+0,43 sek.). To jej drugie miejsce na podium w karierze. Wyrównała ona swoje osiągnięcie z Sankt Moritz z 2015 roku.

Trzeba uczciwie przyznać, że zawodniczki, które startowały na początku miały lepsze warunki na trasie niż te jadące z wyższymi numerami. Gdy zawody się rozpoczynały to świeciło jeszcze słońce, później niebo nad Lake Louise zakryły chmury i zaczął padać śnieg. Po przejeździe pierwszej trzydziestki śnieg sypał już dość gęsto. Jednak i w takich warunkach można było wykonać dobry przejazd. Udowodniły to m.in. liderka PŚ Mikaela Shiffrin (jeszcze do niedawna jeżdżąca tylko w konkurencjach technicznych), która zajęła 13. miejsce jadąc jako 31. w kolejności oraz młoda 20-letnia Kanadyjka Valérie Grenier, która ukończyła zawody na 16 miejscu. Tuż za podium została sklayfikowana Corinne Suter (+0,54 sek.), na miejscu piątym znalazła się Kajsa Kling (+0,73 sek.), która wczoraj cieszyła się z trzeciej pozycji. Szósta była Mirjam Puchner (+0,95 sek.), siódma Laurenne Ross (+1,02 sek.), ósma Nadia Fanchini (+1,27 sek.), dziewiąta Tina Weirather (+1,32 sek.), a dziesiąta Johanna Schnarf (+1,35 sek.). Sofia Goggia, która wczoraj była druga, dziś już nie spisała się tak rewelacyjnie, ale 12. miejsce, które dziś zajęła to wciąż jeden z jej lepszych występów w zjeździe.

Znów występ poniżej oczekiwań zaliczyły czołowe zawodniczki zjazdu poprzedniego sezonu: Cornelia Hütter i Fabienne Suter. Być może wkrótce nie będziemy już pisać o ich występach w ten sposób, bo oczekiwania znacznie spadną razem ze spadkiem ich pozycji w rankingu. Hütter uplasowała się na 32. lokacie, a Suter upadła i nie została sklasyfikowana. Po dzisiejszych zawodach wciąż liderką PŚ pozostaje Shiffrin. Na drugie miejsce awansowała Lara Gut zbliżając się do Amerykanki na dystans 128 punktów. Stuhec za sprawą drugiego zwycięstwa jest już czwarta.

Pełne wyniki 2. zjazdu

Po dwóch dniach rywalizacji w zjeździe jutro zawodniczki będą miały po raz pierwszy w tym sezonie wziąć udział w zmaganiach w supergigancie. Zawody te rozpoczną się wcześniej niż dzisiaj, bo pierwsza zawodniczka na trasę wyruszy o 19:00.