Alpejski PŚ w Kronplatz: Trzecie zwycięstwo Viktorii Rebensburg w sezonie

12:12, 23.01.2018 Marek Cielec Aktualizacja: 16:24, 23.01.2018

fot: Aspen Snowmass / CC BY ND

W Kronplatz po raz drugi w historii odbyły się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Rok po debiucie tego ośrodka narciarskiego w roli gospodarza PŚ przeprowadzono tam kolejną rywalizację alpejek w slalomie gigancie. Zwycięstwo odniosła Niemka Viktoria Rebensburg, dla której była to trzecia wygrana w tym sezonie. Drugie miejsce zajęła Ragnhild Mowinckel, a trzecie Federica Brignone. Pierwszego przejazdu nie ukończyła Maryna Gąsienica-Daniel.

Już w pierwszym przejeździe z zawodami musiała pożegnać się Mikaela Shffrin, która wypadła z trasy. Amerykance takie wpadki zdarzają się bardzo rzadko, jednak w miniony weekend upadła na trasie supergiganta w Cortinie d`Ampezzo, a dziś popełniła również poważny błąd w gigancie w Kronplatz, który skutkował upadkiem i ominięciem bramki. Wobec dzisiejszej słabości Shiffrin, dużą szansę na objęcie prowadzenia w klasyfikacji giganta otrzymały Tessa Worley i Viktoria Rebensburg. Worley jechała z numerem 1., ale po pierwszym przejeździe plasowała się dopiero na jedenastej pozycji. Lepiej spisała się Viktoria Rebensburg, która zajmowała trzecie. miejsce. Liderką po pierwszej rundzie była Norweżka Ragnhild Mowinckel. Druga była natomiast Marta Bassino. Mowinckel, która jeszcze nigdy nie wygrała zawodów PŚ, a na podium stała tylko raz (w super G w Val d`Isere w tym sezonie zajęła 3. miejsce), miała niewielką przewagę 0,08 sek. nad Bassino i 0,09 sek. nad Rebensburg. Na czwartej pozycji plasowała się Sara Hector ze stratą 0,26 sek. do liderki. Piąta była zwyciężczyni giganta w Kronplatz sprzed roku - Federica Brignone (+0,43 sek.), a szósta Estelle Alphand (+0,49 sek.). Tylko pięć zawodniczek zmieściło się w granicach 0,5 sek. straty do Mowinckel. Pozostałe  znalazły się za kolejną 0,5-sekundową barierą ze stratami wynoszącymi już ponad 1 sekundę. Na miejscu siódmym sklasyfikowana była Irene Curtoni (+1,02 sek.), na ósmym Petra Vlhova (+1,24 sek.), na dziewiątym Frida Hansdotter (+1,30 sek.), a na dziesiątym Stephanie Brunner (+1,41 sek.). Wspominana już Tessa Worley otwierała drugą dziesiątkę z wynikiem gorszym o 1,49 sek. od Ragnhild.

Całkiem nieźle jazdę rozpoczęła Maryna Gąsienica-Daniel, która startowała z numerem 52. Polka rozpoczęła z bojowym nastawieniem i na drugim pomiarze czasu miała stratę 0,54 sek., ale niestety później upadła w tym samym miejscu, gdzie poległa Mikaela Shiffrin.

W dzisiejszych zawodach nie oglądaliśmy kilku czołowych zawodniczek. Start w Kronplatz odpuściły sobie m.in. Sofia Goggia, Anna Veith i Tina Weirather.

Wyniki po 1. przejeździe

Tessa Worley z pewnością nie mogła być zadowolona po pierwszym przejeździe. Drugi w jej wykonaniu był już o wiele lepszy, dzięki czemu utrzymywała pozycję liderki aż do występu Federiki Brignone. Dopiero Włoszka zmieniła Tessę na prowadzeniu. Sara Hector, która jechała tuż po Brignone uplasowała się również przed Worley, ale musiała uznać dziś wyższość Federiki, od której była gorsza o 0,30 sek. Jeszcze lepszy przejazd od Brignone wykonała Viktoria Rebensburg. Niemka była niemal bezbłędna i powiększyła przewagę jaką miała nad Brignone po pierwszym przejeździe. Tak dobrej jazdy jak w pierwszej rundzie nie była w stanie powtórzyć Marta Bassino. Mimo wielu spóźnionych skrętów zajęła lokatę tuż za swoją rodaczką - Federicą Brignone. Kończąca zawody Ragnhild Mowinckel miała dziś dużą szansę aby po raz pierwszy w karierze wygrać zawody PŚ. Niemal przez cały dystans jechała ona z przewagą, ale na ostatnim odcinku to Rebensburg była lepsza i ostatecznie Norweżka przegrała z Niemką o 0,03 sek. Rebensburg odniosła tym samym trzecie zwycięstwo w karierze i odzyskała pozycję liderki klasyfikacji gigantowej. Ragnhild Mowinckel uplasowała się na drugim miejscu, co i tak jest jej najlepszym wynikiem w karierze. Na najniższym stopniu stanąć mogła Federica Brignone, która przegrała z Rebensburg o 0,66 sek. Czwarte miejsce zajęła Marta Bassino (+0,88 sek.). Choć nie udało jej się zmieścić w czołowej trójce to zanotowała najlepszy w sezonie występ. Na pozycji piątej znalazła się Sara Hector (+0,96 sek.), na szóstej Tessa Worley (+1,91 sek.), na siódmej Estelle Alphand (+1,93 sek.), na ósmej Irene Curtoni (+1,99 sek.), a na dziewiątej Melanie Meillard (+2,16 sek.), która awansowała o 11 pozycji w stosunku do pierwszego przejazdu. Ostatnia w czołowej dziesiątce to Wendy Holdener (+2,38 sek.), która również zanotowała spory awans (o 8 miejsc).

Wyniki po 2. przejeździe

W klasyfikacji giganta liderką jest teraz Viktoria Rebensburg, która zgromadziła 422 punkty. Druga jest Mikaela Shiffrin (385 pkt), a trzecia Tessa Worley (370 punktów). Czwarte miejsce zajmuje Federica Brignone (245 pkt.), a piąte Ragnhild Mowinckel (231 pkt.)