Alpejski PŚ w Kronplatz: Kto zwycięży w piątym slalomie gigancie tego sezonu? (lista startowa)

19:17, 14.01.2019 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 19:46, 14.01.2019

Po tygodniowej przerwie spowodowanej odwołaniem rywalizacji w St. Anton, czas na kolejne zawody alpejskiego Pucharu Świata. We wtorek na trasie Piz de Plaies - Erta panie powalczą o kolejne pucharowe punkty w slalomie gigancie. Na starcie zobaczymy 63 narciarki z 20 krajów, w tym dwie reprezentantki Polski Marynę Gąsienicę-Daniel oraz Sabinę Majerczyk. Początek pierwszego przejazdu jutro o godz. 10:00.

Alpejski Puchar Świata pań po raz trzeci odbędzie się we włoskim Kronplatz. Po raz pierwszy zawody odbyły się tam w 2017 roku. Wówczas zwycięstwo odniosła Federica Brignone. Z kolei w 2018 roku najlepsza okazała się Viktoria Rebensburg. Jak będzie jutro?

Na czele klasyfikacji slalomu giganta plasuje się Federica Brignone, która w swoim dorobku ma 270 punktów. Włoszka w tym sezonie odniosła jedno zwycięstwo i raz była druga. Drugą lokatę, ze stratą zaledwie 5 punktów, zajmuje Tessa Worley, która odniosła jeden triumf w zawodach oraz dwa razy stanęła na najniższym stopniu podium. Na trzecim miejscu w klasyfikacji znajduje się Mikaela Shiffrin. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych zwyciężyła w jednym gigancie tego sezonu i raz była trzecia. Na kolejnych miejscach w klasyfikacji sklasyfikowane są Viktoria Rebensburg, która dwukrotnie plasowała się na drugim stopniu gigantowego podium, Ragnhild Mowinckel - bez żadnego podium w gigancie w tym sezonie oraz Stephanie Brunner, której nie zobaczymy już w tym sezonie na zawodach Pucharu Świata, gdyż Austriaczka przed kilkoma dniami podczas treningu giganta w Pozza di Fassa zerwała więzadło krzyżowe w lewym kolanie oraz uszkodziła łąkotkę. Tuż za nimi w rankingu jest Petra Vlhova, która w pod koniec zeszłego roku dokonała rzeczy niesamowitej. W Semmering pierwszy raz w karierze stanęła na podium zawodów Pucharu Świata w gigancie, wskakując na jego najwyższy stopień. Ponadto Vlhova została pierwszą Słowaczką, która odniosła pucharowy triumf w slalomie gigancie.

Pokreślić jeszcze należy, iż w czterech gigantach tego sezonu zwyciężyły cztery różne zawodniczki, były to Tessa Worley (w Sölden), Federica Brignone (w Killington), Mikaela Shiffrin (w Courchevel) oraz Petra Vlhova (w Semmering).

Na trasie Piz de Plaies - Erta zobaczymy dwie reprezentantki naszego kraju. Będą to Maryna Gąsienica-Daniel oraz Sabina Majerczyk. Warto przypomnieć, iż Maryna w Semmering podczas zawodów slalomu giganta uplasowała się na 19. pozycji. Dobry występ Maryny i jej awans do najlepszej 60 gigancistek w rankingu WCSL dał Polsce do wykorzystania drugie miejsce na zawody Pucharu Świata w slalomie gigancie, z którego skorzysta Sabina Majerczyk. Jutro Gąsienica-Daniel wystartuje z numerem 29, a Majerczyk z 58.

Pierwszy przejazd slalomu giganta rozpocznie się o 10:00, a drugi o 13:30.