Alpejski PŚ w Kronplatz: Drugi raz na Piz de Plaies - Erta

19:22, 22.01.2018 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 19:41, 22.01.2018

We wtorek we włoskim Kronplatz odbędą się kolejne zawody Pucharu Świata kobiet. Na trasie Piz de Plaies - Erta panie powalczą o kolejne pucharowe punkty w slalomie gigancie. Na starcie zobaczymy 60 narciarek z 24 krajów w tym reprezentantkę Polski Marynę Gąsienicę-Daniel. Początek pierwszego przejazdu jutro o godz. 10:00.

Po dwóch weekendach rywalizacji w konkurencjach szybkościowych, znów przyszedł czas na konkurencje techniczne. We wtorek włoskie Kronplatz będzie organizatorem zawodów Pucharu Świata pań w narciarstwie alpejskim. Zawodniczki na trasie Piz de Plaies - Erta powalczą w slalomie gigancie.

W ubiegłym roku Kronplatz po raz pierwszy było organizatorem zawodów Pucharu Świata. Zwyciężyła wówczas reprezentantka gospodarzy Federica Brignone, która jest jedyną Włoszką od dziesięciu sezonów, która odniosła zwycięstwo w slalomie gigancie. Brignone o 0,55 sek. pokonała triumfatorkę klasyfikacji gigantowej Tessę Worley, a na trzecim miejscu uplasowała się kolejna z reprezentantek gospodarzy - Marta Bassino, ze stratą 0,57 sek. do triumfatorki.

Na czele klasyfikacji slalomu giganta plasuje się Mikaela Shiffrin, która uważana będzie za jedną z głównych faworytek do odniesienia zwycięstwa w jutrzejszych zawodach. Amerykanka w tym sezonie 4 razy stanęła na podium zawodów Pucharu Świata w gigancie, z czego 2 razy na jego najwyższym stopniu. Jeśli Shiffrin odniesie jutro zwycięstwo, będzie to jej 42. triumf w zawodach Pucharu Świata, a tym samym stanie się pierwszą zawodniczką (zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn), która odniosła ponad 41 zwycięstw przed ukończeniem 23. roku życia (Shiffrin rekord ten zrównała z Annemarie Moser-Pröll). Druga pozycję w klasyfikacji slalomu giganta aktualnie zajmuje Tessa Worley, która do Amerykanki traci 55 punktów. Francuzka w podczas tego sezonu 3-krotnie plasowała się na drugim stopniu podium. Może tym razem triumfatorka ubiegłorocznej klasyfikacji gigantowej pokusi się wreszcie u upragnione zwycięstwo? Na trzecim miejscu plasuje się Viktoria Rebensburg, która zwyciężyła w dwóch pierwszych gigantach tego sezonu.

W czołówce zamieszać może także Manuela Moelgg, która w trzech pierwszych gigantach tego sezonu sklasyfikowana była za każdym razem na 3 miejscu. 34-letnia Włoszka w swojej karierze 14. razy plasowała się podium zawodów Pucharu Świata (2 razy w slalomie i 12 razy w slalomie gigancie), lecz ani razu jeszcze nie stanęła na najwyższym jego stopniu. W razie wygranej jutrzejszego giganta przez Moelgg, została by drugą Włoszką, która odniosła pucharowy triumf w slalomie gigancie w ciągu ostatnich dziesięciu sezonów oraz stałaby się najstarszą kobietą, która zwyciężyła w zawodach alpejskiego Pucharu Świata (aktualnie rekord ten należy do Elizabeth Goergl, która odniosła zwycięstwo w wieku 33 lat i 301 dni).

Na starcie zobaczymy reprezentantkę Polski Marynę Gąsienicę-Daniel, która pojedzie z numerem 52.

Pierwszy przejazd slalomu giganta rozpocznie się o godz. 10:00. Jako pierwsza na trasę Piz de Plaies - Erta ruszy Tessa Worley. Jako druga wystartuje liderka Pucharu Świata Mikaela Shiffrin.

Drugi przejazd zaplanowano na godz. 13:00.