Alpejski PŚ w Killington: Viktoria Rebensburg z drugim gigantowym zwycięstwem w sezonie, Maryna Gąsienica-Daniel nie ukończyła

20:15, 25.11.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 09:00, 26.11.2017

fot:
Aspen Snowmass
/ CC BY NC ND

Viktoria Rebensburg zwyciężyła po raz drugi w tym sezonie w alpejskim Pucharze Świata. Niemka była dziś zdecydowanie najlepsza w slalomie gigancie w Killington uzyskując najlepszy czas zarówno w pierwszym jak i drugim przejeździe. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ utrzymała Mikaela Shiffrin, która była dziś druga. Znów na trzecim miejscu w gigancie znalazła się Włoszka Manuela Moelgg. Pierwszego przejazdu nie ukończyła jedyna Polka startująca w zawodach - Maryna Gąsienica-Daniel.

Pierwszy przejazd potwierdził, że zawodniczki, które najlepiej spisały się na otwarciu sezonu w Sölden, nie były wtedy w czołówce przez przypadek. Pierwsza trójka to dokładnie te same zawodniczki, które w Sölden plasowały się na półmetku na miejscach 1-3., choć w innej kolejności. Tym razem liderką była Viktoria Rebensburg, która w pierwszej części zawodów uzyskała najlepszy czas 58.39. Na drugim miejscu plasowała się Amerykanka Mikaela Shiffrin ze stratą 0,26 sek., a trzecia była Manuela Moelgg (+0,57 sek.), a czwarta Stephanie Brunner (+0,65 sek.). Obrończyni małej kryształowej kuli za gigant - Tessa Worley zajmowała piąte miejsce (+0,75 sek.). Wysoko, na szóstej pozycji znajdowała się wracająca po kontuzji Federica Brignone. Warte odnotowania jest dziewiąte miejsce Brytyjki Alexandry Tilley, która jechała z 32 numerem startowym. Między Tilley a Brignone znajdowały się jeszcze dwie Włoszki: Marta Bassino na miejscu siódmym i Sofia Goggia na ósmym. Na miejscu dziesiątym sklasyfikowane były ex aequo Petra Vlhova i Ana Drev. Lara Gut, która próbuje wrócić do formy po długiej przerwie zajmowała miejsce dwunaste. Szansę na świetny wynik miała Szwedka Sara Hector, która jednak w końcowej części trasy upadła i za metę wjechała w pozycji leżącej. Zupełnie nową twarzą w drugim przejeździe była czeska Holenderka Adriana Jelinkova. W pierwszym przejeździe uzyskała ona 28. czas, dzięki czemu zyskała ogromną szansę na swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata. Po raz ostatni punkty PŚ dla Holandii zdobyła w 1985 roku Angelika Van De Kraats za 11. miejsce w kombinacji w Bad Kleinkirchheim. Trzeba przyznać, że minęło sporo czasu od tego wydarzenia. Niestety na trasie leżała Maryna Gąsienica-Daniel i nie ukończyła ona swojego przejazdu.

Sytuacja na czołowych czterech miejscach po drugim przejeździe nie uległa zmianie. Jednak na brak emocji nie można było narzekać. Jadąca jako ostatnia Viktoria Rebensburg na pierwszym punkcie pomiaru czasu zwiększyła swoją przewagę do 0,53 sek., by następnie zostać z zaledwie 0,08 sek. lepszym czasem nad Shiffrin, która w tamtym momencie była liderką. Później Rebensburg dała z siebie wszystko i na mecie zameldowała się z przewagą 0,67 sek. i najlepszym wynikiem drugiej części zawodów. Shiffrin znów musiała zadowolić się tylko drugim miejscem (na tej samej pozycji ukończyła slalom w Levi). Ponownie na podium stanęła Manuela Moelgg (+1,49 sek.), która w Sölden również towarzyszyła na nim Viktorii Rebensburg. Swój wynik z inauguracji sezonu powtórzyła też Stephanie Brunner sklasyfikowana na pozycji czwartej (+1,65 sek.). Imponująca była też jazda Federiki Brignone, której zabrakło w Sölden z powodu kontuzji. Choć Brignone do treningów wróciła całkiem niedawno, to dziś spisała się bardzo dobrze i uplasowała się na piątym miejscu. Na szóstej lokacie znalazła się Tessa Worley, która wygrała w Killington rok temu. Duży awans, z piętnastej na siódmą pozycję zanotowała Frida Hansdotter. Ósme miejsce zajęła Słowenka Ana Drev, dziewiąte Melanie Meillard, a dziesiąte Petra Vlhova. Na 15. miejsce spadła Sofia Goggia, również Lara Gut w drugim przejeździe nie poradziła sobie zbyt dobrze i zakończyła zawody na 23. miejscu. Powracająca po długiej przerwie Eva-Maria Brem została sklasyfikowana na 27. miejscu. Co ciekawe, wszystkie zawodniczki ukończyły drugi przejazd. Pierwsze w karierze punkty dla Holenderki Adriany Jelinkovej stały się więc faktem.

Wyniki po 1. przejeździe

Wyniki po 2. przejeździe

Jutro w Killington odbędą się kolejne zawody pań w Pucharze Świata. Zawodniczki będą rywalizować w slalomie.