Alpejski PŚ w Hinterstroder: Pinturault na zwycięskiej ścieżce w GS

19:23, 28.02.2016 Marek Cielec Aktualizacja: 19:38, 28.02.2016

Photo credit: Stefho74 via Foter.com / CC BY-NC-SA Photo credit: Stefho74 via Foter.com / CC BY-NC-SA

Francuz Alexis Pinturault mocno się rozpędził i chyba nie zamierza zwalniać. Zwyciężył on w dzisiejszym slalomie gigancie w Hinterstroder i był to jego trzeci z rzędu triumf w tej konkurencji.

Bardzo starali się również dwaj jego rodacy: Mathieu Faivre i Thomas Fanara, ale dla nich zabrakło miejsca na podium. Dwa pozostałe miejsca w najlepszej trójce wywalczyli Marcel Hirscher (+1.14 s) i Henrik Kristoffersen (+1.26 s). Na pierwszym przejeździe zakończył zawody reprezentant Polski Adam Chrapek.

Pinturault prowadził już po pierwszym przejeździe, w którym uzyskał przewagę 0.47 s nad drugim Felixem Neureutherem. Kristoffersen był trzeci ze stratą 0.55 s, a Hirscher czwarty z czasem gorszym o 0.01 s od wyprzedzającego go bezpośrednio Norwega. Na miejscu piątym plasował się drugi z Niemców Stefan Luitz, a za nim była trójka Francuzów: Fanara, Victor Muffat-Jeander i Mathieu Faivre. Nasz reprezentant Adam Chrapek został sklasyfikowany na 55. miejscu (na 57 sklasyfikowanych zawodników) ze stratą 6.35 s do Pinturaulta.

Pełne wyniki po 1. przejeździe

W drugim przejeździe nikt nie potrafił zbliżyć się do lidera, który również w tej części zawodów uzyskał najlepszy wynik ze wszystkich zawodników. W stosunku do pierwszego przejazdu stracili Niemcy. Neureuther spadł na 6. miejsce, a Luitz na dziewiąte. Awansowali za to Fanara z Faivrem (na 4. i 5. miejsce) oraz Marcel Hirscher na pozycję drugą. Miejsce trzecie utrzymał Kristoffersen. Siódme miejsce zajął Szwajcar Carlo Janka, a ósme Włoch Florian Eisath.

Pełne wyniki po 2. przejeździe

W klasyfikacji giganta pierwszy jest Hirscher, który zgromadził 561 punktów. Pinturault jest drugi ze stratą 131 punktów, a Kristoffersen, który ma od Hirschera 210 punktów jest trzeci. W klasyfikacji generalnej PŚ również liderem jest Hirscher. Ma on 283 punkty przewagi nad Kristoffersenem, przede wszystkim dzięki supergigantowi, w którym zdobył już 204 punkty (2 razy na podium, w tym jedno zwycięstwo). Kristoffersen w supergigancie natomiast nie startuje. Trzeci jest rekonwalescent Aksel Lund Svindal, czwarty Kjetil Jansrud, a piąty Alexis Pinturault. Jeśli Francuz utrzyma dobrą formę w następnych tygodniach to ma spore szanse na wywalczenie na koniec sezonu trzeciego miejsca. Do Jansruda traci on tylko 8 punktów, a do Svindala 48.