Alpejski PŚ w Grandvalirze: Triumf i mała kryształowa kula za giganty dla Shiffrin, drugie miejsce Robinson, pożegnanie Hansdotter

13:01, 17.03.2019 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 13:37, 17.03.2019

Alpejski Puchar Świata pań w sezonie 2018/2019 dobiegł końca. W finałowych zawodach w andorskim Soldeu zwyciężyła Mikaela Shiffrin, która tym samym wywalczyła małą kryształowa kulę za giganty. Dość niespodziewanie drugą pozycję zajęła 17-letnia reprezentantka Nowej Zelandii Alice Robinson. Na trzeciej lokacie zawody zakończyła Petra Vlhova. Po raz ostatni na trasach alpejskiego Pucharu Świata pojawiła się Frida Hansdotter.

W ostatnich zawodach sezonu 2018/2019 triumf odniosła Mikaela Shiffrin, dla której jest to 17. zwycięstwo w tym sezonie i 60. w karierze. Ponadto Amerykanka wywalczyła małą kryształową kulę za gigant, tym samym stając się pierwszym narciarzem w historii, który zdobył cztery kryształowe kule w jednym sezonie za slalom, slalom gigant, supergigant i klasyfikację generalną. Warto zaznaczyć, iż Shiffrin po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz została drugą kobietą w historii narciarstwa alpejskiego, która zdobyła ponad 2000 punktów Pucharu Świata (więcej miała tylko Tina Maze - 2414 punktów). Wracając do wyników dzisiejszych zawodów, spektakularne drugie miejsce wywalczyła 17-latka z Nowej Zelandii, Alice Robinson, która po pierwszym przejeździe zajmowała 3. pozycję. Młoda narciarka dzięki zdobyciu mistrzostwa świata juniorów w slalomie gigancie, zapewniła sobie udział w dzisiejszej rywalizacji i udowodniła, że nie przypadkowo wywalczyła złoty medal w tej konkurencji na tegorocznych mistrzostwach świata juniorów. Dotychczas Robinson w Pucharze Świata została zaledwie raz była sklasyfikowana w czołowej trzydziestce zawodów, a było to przed tygodniem w Szpindleorym Młynie, gdzie wywalczyła 16. miejsce. Na trzeciej lokacie dzisiejszego slalomu giganta uplasowała się Petra Vlhova, która przegrała bój o zwycięstwo w klasyfikacji gigantowej z Mikaelą Shiffrin. Czwarte miejsce zajęła Tessa Worley (+1,21 sek.), piąte Viktoria Rebensburg (+2,03 sek.), a szóste Wendy Holdener (+2,34 sek.). Drugiego przejazdu nie ukończyły trzy zawodniczki: Katharina Truppe, Meta Hrovat i Federica Brignone.

Podczas dzisiejszego giganta z rywalizacją w Pucharze Świata pożegnała się Frida Hansdotter. 33-letnia Szwedka na ostatni przejazd w karierze ruszyła w szwedzkim stroju ludowym i z koszykiem z preclami, którymi częstowała trenerów stojących na trasie.