Alpejski PŚ w Grandvalirze: Niespodziewane zwycięstwo Puchner w zjeździe, Schmidhofer z Małą Kryształową Kulą

12:58, 13.03.2019 Jarosław Gracka Aktualizacja: 08:02, 14.03.2019

Finałowy zjazd sezonu w andorskiej Grandvalirze miał niespodziewany przebieg. Najlepsza okazała się Austriaczka Mirjam Puchner, która minimalnie wyprzedziła Niemkę Viktorię Rebesnburg i Szwajcarkę Corinne Suter. Małą Kryształową Kulę w zjeździe zdobyła Austriaczka Nicole Schmidhofer.

Mirjam Puchner wygrała w życiu jeden zjazd - było to też jej jedyne podium PŚ. Miało to miejsce trzy lata temu w Sankt Moritz podczas... finałów Pucharu Świata. Dziś Puchner jechała pod koniec, kiedy wydawało się, że wszystko już rozstrzygnięte. Czas 1:32.91 dał jej 0,03 sek. przewagi nad Rebensburg. Ta niemiecka gigancistka może mówić o pechu. Po raz kolejny była blisko zjazdowego zwycięstwa, ale ostatecznie uplasowała się na drugiej pozycji. Trzecia Corinne Suter straciła 0,08 sek. do zwyciężczyni. Dalej straty były niewiele większe: czwarta na mecie doświadczona Włoszka Nadia Fanchini miała 0,22 sek. gorszy czas od Puchner, zaś piąta Tamara Tippler z Austrii - 0,24 sek.

Kolejne miejsca zajęły: Włoszki: Sofia Goggia (+0,35 sek.) i Nicol Delago (+0,38 sek.), Austriaczka Stephanie Venier (+0,56 sek.) - dało jej to awans z czwartej na drugą w klasyfikacji zjazdu oraz druga z Niemek Kira Weidle (+0,74 sek.) i reprezentująca Liechtenstein Tina Weirather (+0,90 sek.).

0,94 sek. straciła jedenasta Nicole Schmidhofer, ale wystarczyło to, by nie stracić Małej Kryształowej Kuli za zjazd (468 pkt.), Venier awansowała na drugie miejsce rzutem na taśmę (372 pkt.), wykorzystała ona fatalny start trzeciej Austriaczki na podium klasyfikacji zjazdu Ramony Siebenhofer (354 pkt.), która za 19. pozycje nie zdobyła dziś w ogóle punktów i kontuzję mistrzyni świata Ilki Stuhec ze Słowenii (343 pkt.), w ogóle dziś nieobecnej. Piąte miejsce w klasyfikacji zjazdu zajęła Weidle (307 pkt.). W zjeździe w ogóle niemal nie startuje zwyciężczyni klasyfikacji generalnej PŚ - Mikaela Shiffrin - która w rzadkich zjazdowych startach wypada tak dobrze, że wypada zastanowić się, co byłaby w stanie osiągnąć także w tej dyscyplinie.

Polki w ogóle nie punktowały w tej konkurencji. W tym sezonie, ani żadnym z 52. poprzednich - konkurencje szybkościowe nigdy nie były domeną polskich alpejczyków, choć Maryna Gąsienica-Daniel daje nam nadzieje, na dobre wyniki w tej bardziej technicznej z dyscyplin szybkościowych - supergigancie. Niestety dzień po kontuzji Ranghild Mowinckel przykry upadek spotkał też Cornelię Huetter ze Austrii, która mimo iż wstała o własnych siłach została zwieziona akią ze stoku - prawdopodobnie doznała kontuzji ramienia.