Alpejski PŚ w Grandvalirze: Alexis Pinturault najlepszy w ostatnim gigancie sezonu

13:05, 16.03.2019 Marek Cielec Aktualizacja: 14:05, 16.03.2019

Foto Nisse Schmidt / Are2019

Francuz Alexis Pinturault zwyciężył w ostatnim gigancie mężczyzn w Pucharze Świata 2018/2019. Francuz na pierwsze zwycięstwo w gigancie w tym sezonie, musiał czekać do ostatnich zawodów,. Drugie miejsce w Soldeu zajął Marco Odermatt, a trzecie Zan Kranjec. Już wcześniej małą kryształową kulę zapewnił sobie Marcel Hirscher.

W pierwszym przejeździe w zawodach rozgrywanych w ośrodku narciarskim Grandvalira w Andorze, najlepszy czasu uzyskał Alexis Pinturault, który wprawdzie nie ma już szans na drugie miejsce w klasyfikacji giganta, ale walczy wciąż z Henrikiem Kristoffersenem o drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Kristoffersen po pierwszej części zawodów plasował się dość daleko, biorąc pod uwagę jego niedawne występy, gdy wygrywał w Pucharze Świata, a w mistrzostwach świata zdobył złoty medal. Norweg zajmował dopiero dziewiąte miejsce ze stratą 1,49 sek. Również lider Pucharu Świata i klasyfikacji gigantowej - Marcel Hirscher - nie spisał się tak jak oczekiwaliby jego fani. Plasował się on na siódmym miejscu (+1,35 sek.). Pinturault szansę na wygraną miał sporą, dzięki przewadze 0,63 sek, nad drugim zawodnikiem po pierwszym przejeździe, Mattsem Olssonem. Trzecie miejsce zajmował Marco Odermatt ze stratą 0,88 sek. Czwarty był Zan Kranjec (+0,98 sek.), piąty Luca De Aliprandini (+1,10 sek.), szósty Ted Ligety (+1,16 sek.). Siódme miejsce, pomiędzy Hirscherem i Kristoffersenem zajmował Manuel Feller, a czołową dziesiątkę zamykał Mathieu Faivre. Niestety nie do końca udał się przejazd Thomasowi Fanarze, dla którego były to ostatnie zawody w karierze. Francuz rozpoczął bardzo dobrze, a na trzecim punkcie pomiarowym miał drugi wynik, jednak później upadł i nie ukończył przejazdu.

Wyniki giganta po 1. przejeździe

Alexis Pinturault w drugim przejeździe udźwignął ciężar prowadzenia i zwyciężył w zawodach. Na ikacji generalnej, gdyż przed jutrzejszym slalomie ma już ponad 100 punktów przewagi nad Norwegiem. Drugie miejsce zajął dziś Szwajcar Marco Odermatt (+0,44 sek.), dla którego to drugie podium w karierze i najlepszy wynik w historii jego występów w Pucharze Świata, po trzecim miejscu w Kranjskiej Gorze sprzed tygodnia. Na podium znalazł się także Zan Kranjec (+1,03 sek.), który po raz trzeci w sezonie uplasował się w czołowej trójce. Czwarty był Manuel Feller, piąty Mathieu Faivre, a szósty Marcel Hirscher. Na pozycji siódmej sklasyfikowano Lucę De Aliprandiniego, na ósmej Teda Ligety, na dziewiątej Victora Muffat-Jeandeta, a na dziesiątej Loica Meillarda. Dopiero 13. miejsce zajął Matts Olsson, który w drugim przejeździe był lepszy tylko od Christofa Innerhofera, przez co zanotował spory spadek z drugiego miejsca, na którym plasował się po pierwszym przejeździe.

Wyniki giganta po 2. przejeździe

W klasyfikacji gigantowej pierwsze miejsce zajął Marcel Hirscher, który zdobył 680 punktów. Drugi jest Henrik Kristoffesen (516 punktów), a trzeci Alexis Pinturault (469 punktów). Na czwartym miejscu uplasował się Zan Kranjec, na piątym Loic Meillard, a na szóstym Matts Olsson.