Alpejski PŚ w Crans-Montanie: Federica Brignone zdobywczynią małej kryształowej kuli za kombinację

14:20, 24.02.2019 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 17:57, 24.02.2019

Podczas drugiego dnia pucharowych zmagań w szwajcarskiej Crans-Montanie narciarki rywalizowały w pierwszej i jedynej kombinacji alpejskiej tego sezonu. W zawodach triumf odniosła Federica Brignone przed Roni Remme oraz Wendy Holdener. Polki nie startowały.

Jak wiadomo, kombinacja alpejska składa się z jednego przejazdu zjazdowego i jednego przejazdu slalomowego oraz ma na celu wyłonienie zawodników najbardziej wszechstronnych, specjalizujących się zarówno w konkurencjach szybkościowych, jak i technicznych. Niestety jest to konkurencja obumierającą ze względu na małe zainteresowanie nią wśród zawodników. - Jeśli kombinacja jest rozgrywana dwa razy w roku - jeżeli to się uda - to trudno jest traktować ją poważnie - tłumaczyła Ramona Siebenhofer. Jeszcze przed Mistrzostwami Świata mogłoby się spodziewać, że usunięcie kombinacji alpejskiej zostało już dawno przesądzone, jednakże jej dalsze losy ciągle się ważą, o czym przeczytać można w artykule Egzekucja na kombinacji alpejskiej wstrzymana.

W sezonie 2018/2019 Pucharu Świata zaplanowano zaledwie jedną rywalizację w tej konkurencji, która odbyła się dziś w szwajcarskiej Crans-Montanie.

Zawody odbyły się bez żadnych problemów i przy prawidłowo działających zegarach. Trasę pierwszego przejazdu kombinacji, czyli zjazdu najszybciej pokonała Federica Brignone, która na mecie uzyskała czas 1:30,94. O 0,37 sek. wolniej pojechała Priska Nufer, a o 0,43 sek. Nina Otrlieb. Czwartą lokatę po pierwszym przejeździe zajmowała Ranghild Mowinckel (+0,48 sek.), piątą Romane Miradoli (+0,79 sek.), a szóstką Roni Remme (+1,20 sek.). Na siódmej lokacie sklasyfikowana została Marta Bassino (+1,21 sek.), a na ósmej Elisabeth Reisinger (+1,22 sek.). Na dziewiątej pozycji uplasowała się Lisa Hoernblad (+1,29 sek.), a na dziesiątej Nicol Delago (+1,32 sek.).

Wyniki pierwszego przejazdu kombinacji

Zwyciężczynią pierwszej i jedynej kombinacji w sezonie 2018/2019 Pucharu Świata, a zarazem zdobywczynią małej kryształowej kuli za tę konkurencję została Federica Brignone. Dla Włoszki jest to 10. wygrana w zawodach Pucharu Świata, w tym 3. w kombinacji. Niespodzianką była druga pozycja Roni Remme, która pojechała o 0,38 sek. wolniej od dzisiejszej triumfatorki. Jest to dla niej pierwsze w karierze podium zawodów Pucharu Świata. 23-letnia narciarka dotychczas w pucharowych zmaganiach zaledwie 12 razy plasowała się w czołowej trzydziestce i raz w czołowej dziesiątce, zajmując 8. lokatę w slalomie. Warto przypomnieć, że młoda Kanadyjka na Mistrzostwach Świata w Åre wywalczyła 5. miejsce w kombinacji. Na najniższym stopniu podium dzisiejszej rywalizacji stanęła zeszłoroczna zdobywczyni małej kryształowej kuli oraz dwukrotna mistrzyni świata w tej konkurencji, Wendy Holdener, która do Brignone straciła 1,04 sek. Na czwartej lokacie sklasyfikowana została Rahel Kopp (+1,54 sek.), która po drugim przejeździe awansowała o 13 pozycji, jednakże największy awans w dzisiejszych zawodach zaliczyła Patrizia Dorsch (+1,81 sek.). Niemka po pierwszym przejeździe zajmowała 21. lokatę, a dzięki drugiemu solidnemu przejazdowy zdołała awansować aż o 16 pozycji, kończąc zawody po raz pierwszy w karierze w czołowej piątce. Szóste miejsce zajęła Christina Ager (+1,83 sek.), siódme Romane Miradoli (+1,93 sek.), a ósme Priska Nufer (+1,94 sek.). Na dziewiątej pozycji uplasowała się Marta Bassino (+2,01 sek.), a na dziesiątej Ragnhild Mowinckel (+2,02 sek.).