Alpejski PŚ w Crans Montana: Zwycięstwo Federiki Brignone, Wendy Holdener z małą kryształową kulą, Polka z punktem

14:27, 04.03.2018 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 17:47, 15.10.2018

Za nami ostatnia kombinacja alpejska tego sezonu. Na trasie Mont Lachaux w Crans Montatnie zwyciężyła Federica Brignone. Drugą pozycję zajęła mistrzyni olimpijska w tej konkurencji z Pjongczang Michelle Gisin. Na trzecim miejscu sklasyfikowana została Petra Vlhova. Małą kryształową kulę w tej konkurencji zgarnęła Wendy Holdener, dla której jest to drugi w karierze triumf w tej klasyfikacji. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 30. pozycję i do swojego dorobku punktowego dołożyła kolejny punkcik.

Podobnie jak wczoraj, start supergiganta do kombinacji został obniżony, a trasa skrócona z 2045 m do 1625 m. Jako pierwsza na trasę Mont Lachaux ruszyła Słowenka Ana Bucik, która podczas pierwszej kombinacji alpejskiej tego sezonu stanęła po raz pierwszy w karierze na podium, plasując się na jego najniższym stopniu. Słowenka dzisiejszy pierwszy przejazd kombinacji pokonała w czasie 1:06,24, co ostatecznie pozwoliło jej zająć dopiero 34. pozycję. Jako druga na trasie w Crans Montanie pojawiła się Sofia Goggia, która po swoim przejeździe objęła prowadzenie w pierwszej części wyścigu i pozycji liderki nikomu nie oddała. Włoszka na mecie pierwszego przejazdu zameldowała się z czasem 1:03,70. Na drugiej pozycji po przejeździe supergigantowym plasowała się 22-letnia Nicol Delago, której czas był o  0,24 sek. gorszy od swojej starszej rodaczki. Trzeci czas uzyskała dwukrotna srebrna medalistka igrzysk olimpijskich z Pjongczang Ragnhild Mowinckel. Norweżka po pierwszym przejeździe straciła 0,49 sek. do liderki. Kolejno miejsca zajmowały: czwarte Ricarda Haaser (+0,57 sek.), piąte ex aequo Stephanie Brunner i Federica Brignone (+0,91 sek.), siódme Wendy Holdener (+1,14 sek.), ósme Stephanie Venier (+1,15 sek.), dziewiąte Johanna Schnarf (+1,24 sek.), a dziesiąte miejsce zajmowała Christine Scheyer (+1,25 sek.). Warto dodać, iż w czołowej dziesiątce po pierwszym przejeździe sklasyfikowany były 4. reprezentantki Włoch, 4. reprezentantki Austrii oraz Norweżka i Szwajcarka. Maryna Gąsienica-Daniel supergigant pokonała w czasie 1:06,29, co dało jej 35. pozycję.

Wyniki po pierwszym przejeździe

Drugi przejazd otworzyła 30. po pierwszym przejeździe Denise Feierabend. Szwajcarka ostatecznie sklasyfikowana została na 12. pozycji i zanotowała największy awans po pierwszym przejeździe, bo aż o 18 miejsc. W zawodach zwyciężyła Federica Brignone, dla której jest to 8. pucharowy triumf w karierze. Włoszka o 0,03 sek. pokonała reprezentantkę gospodarzy, mistrzynię olimpijską w tej konkurencji Michelle Gisin oraz o 0,09 sek. Petrę Vlhovą, dla której jest to pierwsze w karierze podium w kombinacji alpejskiej. Dość pechowe, bo czwarte miejsce zajęła Wendy Holdener (+0,26 sek.), która ostatecznie zwyciężyła w klasyfikacji kombinacji tego sezonu. Szwajcarka po raz drugi w karierze wywalczyła mała kryształowa kulę w tej konkurencji. Poprzednio wygrała w sezonie 2015/2016. Piątą lokatę w kombinacji alpejskiej wywalczyła Stephanie Brunner (+0,38 sek.), a Ragnhild Mowinckel była szósta (+0,43 sek.). Siódme miejsce zajęła Rahel Kopp (+0,64 sek.), ósme liderka po pierwszym przejeździe Sofia Goggia (+0,73 sek.), a dziewiąte Ricarda Haaser (+1,48 sek.). Czołową dziesiątkę zamknęła Priska Nufer (+1,58 sek.). Maryna Gąsienica-Daniel w niedzielnej kombinacji sklasyfikowana została na 30. pozycji i tym samym do swojego dorobku punktowego w Pucharze Świata dołożyła kolejny punkcik.

Pełne wyniki kombinacji

Kolejne zawody już 9 marca w niemieckim Ofterschwang, gdzie panie o kolejne punkty Pucharu Świata powalczą w gigancie oraz slalomie.