Alpejski PŚ w Aspen: Niedościgniona Brignone, włoskie podium w ostatnim gigancie, mała kryształowa kula dla Worley

19:50, 19.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 20:35, 19.03.2017

Włoszka Federica Brignone zwyciężyła w finałowych zawodach w slalomie gigancie w Aspen. Na zakończenie sezonu wszystkie trzy miejsca na podium w zawodach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim zajęły reprezentantki Włoch. Pierwszą w karierze małą kryształową kulę za gigant wywalczyła Mikaela Shiffrin.

O triumf w klasyfikacji slalomu giganta walczyły już tylko Tessa Worley i Mikaela Shiffrin, która miała stratę 80 punktów do Francuzki. Amerykanka miała przed sobą bardzo trudne zadanie, a w dodatku nie wszystko zależało od niej, bo musiała też liczyć na potknięcie Tessy. Do miejsca trzeciego, które było zajmowane przez kontuzjowaną Larę Gut aspirowały Sofia Goggia, Marta Bassino i Federica Brignone

Worley w pierwszym przejeździe była gorsza od Shiffrin, ale i tak była dość wysoko, na szóstym miejscu, które było w zupełności wystarczające do wygranej w klasyfikacji giganta. Zdecydowanie najlepiej pojechała Włoszka Federica Brignone, która w drugiej części sezonu osiągnęła bardzo dobrą formę. Zajmująca drugie miejsce Mikaela Shiffrin traciła do Brignone 0,94 sek. Ex aequo na miejscu trzecim były Viktoria Rebensburg i Marta Bassino (+0,95 sek.). Na miejscu czwartym była Sofia Goggia, która traciła już sporo ponad sekundę (+1,30 sek.). Tuż za Tessą Worley, na miejscu siódmym znalazła się Manuela Moelgg (+1,60 sek.), na ósmym Ana Drev, na dziewiątym Marie-Michele Gagnon, a na dziesiątym Melanie Meillard. Pierwszego przejazdu nie ukończyły dwie zawodniczki: Francesca Marsaglia i Stephanie Brunner.

Jeden z lepszych przejazdów w drugiej rundzie miała wczorajsza zwyciężczyni - Petra Vlhová. Słowaczka z 16. miejsca zdołała awansować na pozycję siódmą. Vlhová zwolniła miejsce liderki dopiero gdy do gry wkroczyło sześc najlepszych zawodniczek pierwszego przejazdu. Tessa Worley w drugim przejeździe była wprawdzie wolniejsza o 0,02 sek. od słowackiej slalomistki, ale miała sporą przewagę z pierwszego przejazdu. Po swoim przejeździe Worley mogła już cieszyć się ze zdobycia małej kryształowej kuli. Szybko okazało się, że Worley dziś zawodów nie wygra, bo jeszcze szybsza niż Vhová i Worley była Sofia Goggia. Na prowadzeniu utrzymywała się ona aż do startu ostatniej alpejki - Federiki Brignone, która była dziś na zdecydowanie wyższym poziomie niż pozostałe zawodniczki. Brignone wygrała drugi przejazd i oczywiście całe zawody z przewagą 1,44 sek. nad Goggią. Włoszki miały całe podium dla siebie, bo na trzecim miejscu uplasowała się Marta Bassino (+1,47 sek.). Do opisu dzisiejszych zawodów świetnie pasuje hasło promowane ostatnio w mediach społecznościowych przez Sofię Goggię: "Italy makes America great again", nawiązujące do sloganu wyborczego prezydentów USA Ronalda Reagana i Donalda Trumpa. Na pozycji czwartej zakończyła zawody Viktoria Rebensburg (+1,52 sek.) Worley była piąta, bo pozbawiona już szans na wygranie małej kryształowej kuli za gigant Mikaela Shiffrin spadła na szóste miejsce. Jak już wspomniano, siódma była Petra Vlhová. Awans o jedną pozycję zaliczyła Melanie Meillard, sklasyfikowana na 8. miejscu. Dziewiąta dziś była Coralie Frasse-Sombet, a dziesiąta Sara Hector. W drugim przejeździe upadła Manuela Moelgg i nie ukończyła rywalizacji.

Wyniki po 1. przejeździe

W klasyfikacji giganta Tessa Worley zwyciężyła z przewagą 85 punktów nad Mikaelą Shiffrin. Na miejsce trzecie wskoczyła Sofia Goggia. Larę Gut wyprzedziła także Federica Brignone, która zajęła miejsce czwarte. Na szóstym miejscu za Gut zakończyła sezon Marta Bassino.

W czołowej trójce klasyfikacji generalnej zmian być nie mogło. Wygrała oczywiście Shiffrin, na drugiej pozycji sklasyfikowana jest Ilka Štuhec, a na trzecim Sofia Goggia. Bezpieczne czwarte miejsce miała Lara Gut. Wspaniałe zwycięstwo Federiki Brignone pozwoliło jej awansować na miejsce piąte, z którego zepchnięta została Tina Weirather na pozycję siódmą, bo przed reprezentantką Liechtensteinu znalazła się również Tessa Worley.