Alpejski PŚ w Aspen: Hannes Reichelt zwyciężył w ostatnim supergigancie

19:49, 16.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 20:10, 16.03.2017

Lata lecą, a Hannes Reichelt wciąż pokazuje, że jest w stanie rywalizować na najwyższym światowym poziomie. Dziś Austriak zwyciężył w finałowych zawodach w supergigancie podczas finałów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim w Aspen, dzięki czemu zakończył cały sezon na pozycji drugiej. Już wcześniej kryształową kulę za super G zapewnił sobie Kjetil Jansrud.

Wprawdzie nie było żadnych emocji związanych z walką o kryształową kulę, bo już przed startem do jej odebrania mógł szykować się Jansrud, ale interesująco było jeśli chodzi o rywalizację o pozostałe dwa miejsca na podium. Przed dzisiejszymi zawodami na drugim miejscu był Aleksander Aamodt Kilde, a na trzecim z niedużą stratą Hannes Reichelt. Również kilku innych zawodników miało szanse nawet na drugie miejsce. Zawody otwierał Kjetil Jansrud, który przejechał trasę jako pierwszy. Dość szybko okazało się, że dziś nie wygra, bo niedługo potem wyprzedził go rodak Aleksander Aamodt Kilde - zdobywca małej kryształowej kuli w poprzednim sezonie. Identyczny czas jak Kilde uzyskał jadący tuż po nim Szwajcar Mauro Caviezel. Kolejny zawodnik - Hannes Reichelt mógł poszczycić się lepszym wynikiem od tej dwójki, którą pokonał o 0,33 sek. W tamtym momencie to wciąż Kilde był wirtualnym vice-liderem klasyfikacji super-G, gdyż jego przewaga przed zawodami wynosiła 36 punktów. Z pomocą Reicheltowi przyszedł Dominik Paris, który wskoczył za Reichelta (+0,11 sek.), a przed Kilde i Caviezela. Później żaden z zawodników nie zdołał namieszać w czołowej trójce. Drugi dzień z rzędu na 5. miejscu został sklasyfikowany Adrien Theaux, tym razem wspólnie z Vincentem Kriechmayrem (+0,53 sek.). Siódme miejsce zajął Peter Fill, ósme Travis Ganong, dziewiąte Kjetil Jansrud, a dziesiąte Alexis Pinturault. Tuż za czołową dziesiątką uplasował się lider Pucharu Świata Marcel Hirscher. Pięciu zawodnikom nie udało się ukończyć supergiganta. W tym gronie znaleźli się Boštjan Kline, Beat Feuz, Carlo Janka, Erik Guay, i Matthias Mayer, natomiast dwóch zostało zdyskwalifikowanych: Andreas Sander i Dustin Cook. Szansę debiutu w Pucharze Świata dostał mistrz świata juniorów - Nils Alphand, ale zajął on ostatnie 18. miejsce i nie zdobył dziś punktów.

Dla Hannesa Reichelta dzisiejsza wygrana była drugą w sezonie i pierwszą w supergigancie. Wcześniej triumfował w zjeździe w Garmisch-Partenkirchen. Z kolei Mauro Caviezel, który jest brązowym medalistą mistrzostw świata w kombinacji alpejskiej, po raz pierwszy stał na podium w Pucharze Świata. Dzięki temu zakończył on sezon na 10. miejscu w supergigancie.

W klasyfikacji super G Kjetil Jansrud zwyciężył z przewagą 91 punktów nad Reicheltem. Aleksander Aamodt Kilde przegrał pojedynek o 2. miejsce z Hannesem Reicheltem o zaledwie 4 punkty. To jeszcze mniej niż strata Ilki Stuhec do Tiny Weirather w super G kobiet, ale tam przesądziły one nie o drugim miejscu, a o wygranej. Kolejne miejsca zajęli w klasyfikacji Dominik Paris, Peter Fill, Max Franz, Matthias Mayer, Beat Feuz, Erik Guay i Mauro Caviezel.

Klasyfikacja końcowa super G

Jutro w Aspen odbędą się zawody drużynowe, natomiast w weekend zostaną przeprowadzone zawody w slalomie gigancie i slalomie.