Alpejski PŚ w Åre: Zwycięstwo Sofii Goggi w supergigancie, Tina Weirather z małą kryształową kulą

11:56, 15.03.2018 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 14:02, 15.03.2018

W szwedzkim Åre rozegrany dziś został ostatni supergigant sezonu 2017/2018 w narciarstwie alpejskim pań. Triumf odniosła Sofia Goggia, która o 0,32 sek. pokonała Viktorię Rebensburg oraz o 0,53 sek. Lindsey Vonn. W rywalizacji o małą kryształowa kulę w tej konkurencji zwyciężyła Tina Weirather, która zawody ukończyła na szóstej pozycji.

Zawody rozpoczęły się z 15-minutowym opóźnieniem z powodu silnego wiatru, który również podczas rywalizacji dawał się we znaki. Podobnie jak wczoraj start również został obniżony. Długość trasy podczas dzisiejszej rywalizacji wynosiła 1674 m. Zawody otworzyła Norweżka Ragnhild Mowinckel, która trasę WM Strecke pokonała z czasem 1:09.55, co pozwoliło jej ostatecznie zająć 14., przedostatnie punktowane miejsce w finałach alpejskiego Pucharu Świata. W zawodach triumf odniosła Sofia Goggia, dla której jest to piąte w karierze zwycięstwo w alpejskim Pucharze Świata. Włoszka trasę dzisiejszego supergiganta pokonała w czasie 1:07,92. O 0,32 sek. wolniej pojechała Viktoria Rebensburg, która uplasowała się na drugim miejscu, a trzecią pozycję zajęła wczorajsza triumfatorka w zjeździe Lindsey Vonn. Amerykanka do Goggi straciła 0,53 sek.

Czwartą lokatę zajęła Michelle Gisin (+0,75 sek.), a piąta była Federica Brignone (+0,93 sek.). Niezwykle emocjonująca walka o triumf w klasyfikacji supergigantowej toczyła się pomiędzy Tiną Weirather a Larą Gut, między którymi różnicy punktowa wynosiła 46 punktów. Najpierw na trasie pojawiła się Weirather, która wysoko postawiła poprzeczkę Gut i po swoim przejeździe objęła zdecydowanie prowadzenie nad rywalkami. Gut jechała z numerem 11, niestety bez powodzenia. Szwajcarka wypadła z trasy tuż przed pierwszym punktem pomiaru i tym samym pogrzebała swoje szanse na triumf w klasyfikacji supergiganta. Tina Weirather zawody ukończyła na szóstym miejscu, ze stratą 1,08 sek. i tym samym zgarnęła małą kryształowa kulę za supergigant w sezonie 2017/2018. Siódme miejsce w zawodach zajęła Nadia Fanchini (+1,15 sek.), ósma była Anna Veith (+1,15 sek.), która zdołała obronić swoją trzecią pozycję w klasyfikacji tej konkurencji z przewagą 26 punktów nad czwartą Michelle Gisin. Na dziewiątej lokacie sklasyfikowana została mistrzyni świata w tej konkurencji, dzisiejsza jubilatka Nicole Schmidhofer (+1,24 sek.). Czołowa dziesiątkę zamknęła Stephanie Venier (+1,44 sek.).

Na starcie supergiganta pojawiło się 26. zawodniczek, z czego pięć nie zdołało ukończyć trasy. Były to: Jasmine Flury, Lara Gut, Tiffany Gauthier, Tamara Tippler oraz sensacyjna mistrzyni olimpijka Ester Ledecka.

W klasyfikacji supergiganta zwyciężyła wspomniana już Tina Weirather z dorobkiem 461 punktów. Drugą pozycję zajęła Lara Gut, która przegrała z Weirather o 86 punktów. Trzecią lokatę obroniła Anna Veith (339 pkt.). Czwarte miejsce zajęła Michelle Gisin (313 pkt.), a na piąte miejsce w klasyfikacji awansowała Sofia Goggia (311 pkt.).