Alpejski PE w La Molinie: Maryna Gąsienica-Daniel 11. w gigancie, zwycięstwo Stjernesund

18:04, 08.03.2018 Marek Cielec Aktualizacja: 18:09, 08.03.2018

Dobrą passę ma ostatnio w Pucharze Europy w narciarstwie alpejskim Norweżka Thea Louise Stjernesund. W trzech ostatnich występach w zawodach tej rangi za każdym razem stała na podium. W poprzednim tygodniu w Zinal była pierwsza i druga, a dziś odniosła kolejne zwycięstwo w gigancie w hiszpańskim kurorcie La Molina. W końcu udało się zapunktować Marynie Gąsienicy-Daniel, która zajęła 11. miejsce ex aequo z trzema innymi zawodniczkami.

Dużą rolę w dzisiejszych zawodach odgrywał numer startowy. Zawodniczki jadące na początku miały jeszcze całkiem niezłe warunki, natomiast wraz z postępem rywalizacji, trasa była coraz bardziej wymagająca, a straty zawodniczek do liderki bardzo duże. Po pierwszym przejeździe prowadziła reprezentantka Norwegii Kristine Gjelsten Haugen, druga była Thea Louise Stjernesund ze stratą 0,29 sek., a trzecia Szwajarka Rahel Kopp, która przegrywała z Haugen o 1,05 sek. Maryna Gąsienica-Daniel jechała z numerem 24. i plasowała się na półmetku zawodów na 13. pozycji ze stratą 3,15 sek.

Najlepsze czasy w drugim przejeździe uzyskiwały zawodniczki, które jechały na początku, czyli te zajmujące miejsca w trzeciej dziesiątce. Spory awans zanotowała Francuzka Camille Cerutti, która była najszybsza w drugiej części zawodów i awansowała aż o 20. miejsc z 29. na 9. Do czołowej dziesiątki z 22. miejsca przesunęła się też druga Francuzka - Tiffany Roux, która 22. miejsce zamieniła na 8. Czołowa dziesiątka pierwszego przejazdu, choć w drugim przejeździe nie zanotowała rewelacyjnych rezultatów to w większości zdołała nie wypaść z tego przedziału, z wyjątkiem dwóch zawodniczek (Doriane Escane i Franziski Gritsch), które nie ukończyły przejazdu. Miejscami zamieniły się Norweżki i na pierwsze miejsce wskoczyła Thea Louise Stjernesund. Wygrała ona zdecydowanie o 0,81 sek., bo w drugim przejeździe Kristine Gjelsten Haugen miała dopiero 26. wynik. Pomimo tego, Haugen stanęła na podium, na jego drugim stopniu. Trzecie miejsce utrzymała Rahel Kopp, która do zwyciężczyni straciła 0,95 sek. Czwarte miejsce zajęła Francuzka Clara Direz (+1,44 sek.), a piąte Szwajcarka Jasmine Suter (+1,95 sek.). Te dwie alpejki również pozostały na pozycjach zajmowanych po pierwszej rundzie. Na miejscach szóstym i siódmym znalazły się Austriaczki Stephanie Resch i Nina Ortlieb. Tuż za czołową dziesiątką uplasowała się Maryna Gąsienica-Daniel. Polka zajęła 11. miejsce wspólnie z Lorelie Coulet, Nadine Fest i Michaelą Heider (+3,36 sek.).

Pełne wyniki 1. giganta

Jutro w La Molinie odbędą się kolejne zawody kobiet w slalomie gigancie w ramach Pucharu Europy. W klasyfikacji giganta prowadzi nieobecna w La Molinie Katharina Liensberger, która będzie startować w najbliższych dniach w PŚ w Ofterschwang. Jednak już jutro może stracić pozycję liderki, gdyż blisko niej w klasyfikacji są Norweżki Stjernesund i Haugen. Maryna Gąsienica-Daniel zajmuje 33. miejsce z 42 punktami.