Alpejski PE w Kvitfjell: Dajana Dengscherz najlepsza w supergigancie

14:28, 09.12.2016 Marek Cielec

Austriacka narciarka Dajana Dengscherz zwyciężyła w pierwszych zawodach super-G w tym sezonie Pucharu Europy w drugim dniu rywalizacji w Kvitfjell. Dla 20-latki to pierwsze zwycięstwo w tym cyklu.

W poprzedniej edycji PE Dengscherz zajęła 4. miejsce w klasyfikacji supergiganta zdominowanej przez Włoszki, które zajęły 3 pierwsze miejsca. Dziś w Kvitfjell nie było żadnej z nich, ani Gasslitter o której kontuzji pisaliśmy wczoraj, ani Agerer i Hofer. W tym sezonie nie będzie startować również piąta zawodniczka super-G w sezonie 2015/2016. Wobec tego to Dengscherz była zdecydowaną faworytką.

Dengscherz spełniła pokładane w niej nadzieje, ale bardzo blisko pokonania Dengscherz była Kajsa Vickhoff Lie. Reprezentująca Norwegię. Lie zajęła drugie miejsce ze stratą 0,11 sek. do Austriaczki. Był to dopiero drugi występ 18-letniej Kajsy Vickhoff w PE w supergigancie. Ma ona wciąż na koncie niewiele startów w Pucharze Europy, bowiem startowała ona niemal wyłącznie w zawodach przeprowadzanych w Norwegii. Wyjątkiem były jedne zawody w szwajcarskim Zinal. Również w zawodach innej kategorii Lie bardzo rzadko występuje w innych miejscu niż Skandynawia. Była ona na MŚJ w Soczi czy na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Liechtensteinie. Trzecie miejsce zajęła kolejna z Norweżek, znana już dobrze z występów w obecnej edycji Pucharu Europy. Jest to Anna Kristin Lysdahl, która do Dengscherz straciła 0,40 sek. To już trzecie miejsce na podium w tym sezonie dla Lysdahl. Wcześniej wygrała gigant w Trysil, a w wczoraj w Kvitfjell zajęła 2. miejsce w tej samej konkurencji.

Na czwartym miejscu uplasowała się Włoszka Jole Galli, na piątym i szóstym znalazły się Szwajcarki Katja Grossmann (+0,48 sek.) i Rahel Kopp (+0,53 sek.). Siódma była Valentina Cillara Rossi, a ósma Nadine Fest. Polki w dzisiejszych zawodach nie startowały.