Alpejski PE w Innichen: Camille Rast wygrała ostatni slalom, Anna Swenn-Larsson zwyciężczynią klasyfikacji konkurencji

19:21, 19.03.2017 Marek Cielec

Camille Rast, która niedawno została mistrzynią świata juniorek w slalomie, nie skorzystała z możliwości występu w finałowym slalomie Pucharu Świata w Aspen, pojawiła się natomiast na finałach Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim w Innichen / San Candido, gdzie odgrywała pierwszoplanową rolę, zwłaszcza w slalomie, który udało jej się wygrać. Zwycięstwo w klasyfikacji slalomu wywalczyła Szwedka Anna-Swenn Larsson.

Podobnie jak w przypadku rywalizacji panów, ostatnie zawody PE kobiet miały formę sprintu slalomowego. Najpierw odbyły się kwalifikacje, następnie na krótkiej, ok. 30-sekundowej trasie półfinał z udziałem najlepszych 30 zawodniczek, a na koniec na tej samej trasie finałowy przejazd, w którym brało udział 15 alpejek.

W kwalifikacjach najlepiej spisały się Austriaczki. Pierwsza była Katharina Liensberger, a druga Chiara Mair (+0,30 sek.) Trzecie miejsce zajęła Maren Wiesler (+0,92 sek.), czwarte Julia Grünwald (+1,32 sek.), a piąte Camille Rast (+1,51 sek.). Czasy z kwalifikacji nie były uwzględniane w dalszych rundach, ale znaczenie miały miejsca jakie zajmowały zawodniczki, bo wg zajętych miejsc w kwalifikacjach startowały w półfinale. Przejazdu kwalifikacyjnego nie ukończyła Maryna Gąsienica-Daniel.

Wyniki kwalifikacji

Szansę na wygraną w klasyfikacji slalomu miały trzy zawodniczki: Anna Swenn-Larsson, Marina Wallner i Katharina Gallhuber, które traciły do Szwedki 45 punktów oraz Chiara Mair, która miała 94 punkty mniej niż Swenn-Larsson.

W półfinale najlepszy czas uzyskała Austriaczka Julia Grünwald. Wynik gorszy o 0,01 sek. miała Niemka Susanne Weinbuchner zajmująca drugie miejsce. Trzecia była Anna Swenn-Larsson (+0,09 sek.), czwarta Camille Rast (+0,10 sek.), piąta Anne Sophie-Barthet (+0,11 sek.), szósta Hannah Köck (+0,27 sek.), siódma Franziska Gritsch (+0,31 sek.), a ósma Magdalena Fjällström (+0,36 sek.).

Niewielką stratę do Grünwald z nawiązką odrobiła Camille Rast, która jako jedyna w finałowym przejeździe zeszła z czasem poniżej 27 sekund i wygrała zawody. Na drugim miejscu znalazła się Julia Grünwald wspólnie z Anne-Sophie Barthet (+0,25 sek.). Czwarte miejsce zajęła Anna Swenn-Larsson, któeej do podium zabrakło zaledwie 0,01 sek. Spośród ubiegających się o wygranie klasyfikacji slalomu była najwyżej i jeszcze powiększyła przewagę jaką miała przed zawodami. Na pozycji piątej sklasyfikowano jej rodaczkę Magdaleną Fjälström (+0,52 sek.), na szóstej Susanne Weinbuchner (+0,60 sek.), na siódmej Carole Bissig, na ósmej Vivien Insam, na dziewiątej Leana Barmetteler, a na dziesiątej Nicole Agnelli.

Wyniki końcowe

W klasyfikacji slalomu triumfowała oczywiście Anna Swenn-Larsson, która uzyskała przewagę 71 punktów nad drugą zawodniczką - Kathariną Gallhuber. Trzecie miejsce zajęła Marina Wallner. Klasyfikację generalną wygrała Kristina Riis-Johannessen, co było wiadome już po piątkowym gigancie. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Kristin Anna Lysdahl. Miejsce trzecie zajęła Nadine Fest. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 73. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy.