Akito Watabe liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kombinacji tuż przed igrzyskami

18:44, 04.02.2018 Kamil Karczmarek

Najbliższymi zawodami dla kombinatorów będą już igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Liderem Pucharu Świata jest Akito Watabe. Kto jest tuż za jego plecami? Które miejsca zajmują Polacy?

W objęciu prowadzenia w klasyfikacji generalnej Akito Watabe pomogły 3 zwycięstwa w Nordic Triple w Seefeld. Po zawodach w Austrii Japończyk mógł dopisać na swoje konto aż 300 punktów. Po rywalizacji w Seefeld Watabe objął prowadzenie w Pucharze Świata. Swoją wysoką dyspozycję potwierdził w Hakubie. Akito Watabe przed własną publicznością wygrał i zajął 3. miejsce. Po 14 zawodach (zawody w Otepaa zostały odwołane) Japończyk ma na swoim koncie 905 punktów.

Akito Watabe ma 20 punktów przewagi nad Janem Schmidem. Były lider Pucharu Świata wygrał drugie zawody w Hakubie, przez co poważnie zbliżył się do Watabe. Trzecie miejsce zajmuje kolejny Norweg. Joergen Graabak ma jednak aż 377 punktów straty do Watabe. Przyczyniła się do tego nieobecność w Hakubie zwycięzcy zawodów w Val di Fiemme. Wiele wskazuje na to, że o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej walczyć będą Watabe i Schmid.

Ciekawie zapowiada się również walka o trzecią pozycję. Czwarty Fabian Riessle traci do trzeciego Joergena Graabaka tylko punkt. Piąty Johannes Rydzek traci do Norwega zaledwie 28 punktów. W pierwszej dziesiątce Pucharu Świata są również Espen Andersen, Eero Hirvonen, Eric Frenzel, Jarl Magnus Riiber i Lukas Klapfer. Jest już raczej pewne, że Eric Frenzel nie zdobędzie szóstej z rzędu Kryształowej Kuli.

Najwyżej z Polaków plasuje się Szczepan Kupczak. Polski kombinator zajmuje 47. miejsce z dorobkiem 24 punktów. Paweł Słowiok jak dotąd zgromadził 17 pucharowych punktów, dzięki czemu zajmuje 53. pozycję w klasyfikacji generalnej. W tym sezonie punktowało już 71 zawodników. Kilku z nich punktowało po raz pierwszy w Hakubie. Niestety, wśród punktujących nie ma Adama Cieślara i Wojciecha Marusarza.