Zamknij

5 dni do Pjongczang: Zimowe rekordy olimpijskie

15:30, 04.02.2018 Anna Felska
Skomentuj

fot. IOC/PyeongChang 2018

Już za pięć dni rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang, gdyż 9 lutego właśnie tam odbędzie się tam ceremonia otwarcia. Z tej okazji warto powrócić do poprzednich lat rozgrywania tych zawodów i zobaczyć, jak aktualnie prezentują się zimowe rekordy olimpijskie w ilości medali.

Marzeniem każdego sportowca, który udaje się na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, jest zdobycie medalu. Wielu z nich udaje się zdobyć nie jeden, lecz nawet kilka. W ten sposób tworzone są zimowe rekordy olimpijskie w ilości zdobytych medali. Zobaczmy, kto znajduje się na szczycie listy posiadania największej ilości krążków w danej dyscyplinie.

Skoki narciarskie

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich goszczą już w programie od 1924 roku. Indywidualnym rekordzistą jest Matti Nykanen. Reprezentant Finlandii w trakcie trwania swojej kariery w sumie zdobył pięć krążków, a były to cztery złota i jedno srebro. W kategorii żeńskiej widnieje Niemka - Carina Vogt, która ma aktualnie jeden złoty medal. W przypadku państw największą ilością krążków może pochwalić się Norwegia. Mają oni na swoim koncie 30 medali, w tym dziewięć złotych, dziewięć srebrnych oraz dwanaście brązowych.

Narciarstwo alpejskie

W przypadku narciarstwa alpejskiego pierwsze zawody na Zimowych Igrzyskach odbyły się w 1936 roku. Największą ilością medali wśród panów może pochwalić się Norweg - Kjetil André Aamodt, który ma ich osiem, w tym cztery złote, dwa srebrne oraz dwa brązowe. Natomiast wśród pań rekord należy do Janicy Kostelic oraz Anji Pärson. Obie zdobyły po sześć medali. Chorwatka ma cztery złota i dwa srebra, a Szwedka jedno złoto i srebro, oraz cztery brązy. Na czele klasyfikacji narodów jest Austria. Zgromadziła aż 114 krążków (34 złote, 39 srebrnych, 41 brązowych).

Bobsleje

Pierwszy raz bobsleje pojawiły się podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chamonix w 1924 roku. W indywidualnej klasyfikacji panów widnieją dwa nazwiska, a mianowicie Eugenia Monti z Włoch oraz Wolfganga Hoppe reprezentującego NRD, a później Niemcy. Obaj panowie mają po sześć medali, z tym że Włoch ma dwa złote, srebrne i brązowe, a Niemiec dwa złote, trzy srebrne, jeden brązowy. Wśród pań można wyróżnić dwie reprezentantki Kanady, czyli Kaillie Humphries oraz Heather Moyse. Kanadyjki zdobyły dwa medale, w tym każda po dwóch złotych krążkach. Z kolei najwięcej krążków, jako państwo ma Szwajcaria - 31 (9 złotych, 11 srebrnych i brązowych).

Biegi narciarskie

Podobnie, jak poprzednia dyscyplina biegi po raz pierwszy pojawiły się na Igrzyskach w 1924 roku. Rekord w ilości posiadania medali olimpijskich wśród panów należy do Bjørna Dæhliego. Norweg ma ich aż dwanaście w tym osiem złotych oraz cztery srebrne. Najlepszą w kategorii żeńskiej jest również Norweżka - Marit Bjoergen, która zgromadziła dziesięć medali (6 złotych, 3 srebrne, 1 brązowy). W całej klasyfikacji wiedzie również prym Norwegia ze 107 krążkami (40 złotych, 38 srebrnych, 29 brązowych).

Narciarstwo dowolne

Narciarstwo dowolne, jako dyscyplina pokazowa widniała już w programie Igrzysk w 1988 roku. Już w 1992 roku zawodnicy mogli rywalizować o medale olimpijskie. Najwięcej, bo aż dwa zdobył Kanadyjczyk Alexander Bilodeau (2 złote) oraz Fin Janne Lahtela (1 złoty i srebrny). Kari Traa z Norwegii zgromadziła trzy krążki, po jednym złocie, srebrze i brązie. Tutaj na czele klasyfikacji narodów znajdują się Stany Zjednoczone Ameryki z 23 medalami (9 złotych, 7 srebrnych i brązowych).

Saneczkarstwo

Pierwszy raz na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich pojawiły się w 1964 roku podczas zawodów w Innsbrucku. Wśród panów rekord należy do Armina Zöggelera. Włoch ma sześć medali, w tym dwa złote, jeden srebrny oraz trzy brązowe. Natomiast wśród pań najwięcej dostała Natalie Geisenberger. Reprezentantka Niemiec zgromadziła na swoim koncie trzy krążki (2 złote, 1 brąz). Natomiast pierwsze miejsce wśród państw zajmują Niemcy z 43 medalami (16 złotych, 14 srebrnych, 13 brązowych).

Kombinacja norweska

Konkursy Igrzysk Olimpijskich w kombinacji norweskiej są przeprowadzane od 1924 roku. Rekordem w ilości zdobytych medali może pochwalić się tutaj reprezentant Austrii - Felix Gottwald, który ma ich siedem (3 złote, 1 srebrny, 3 brązowe). W klasyfikacji narodów na czołowej lokacie znajduje się Norwegia z 30 krążkami, w tym 13 złotych, 9 srebrnych oraz 8 brązowych.

Skeleton

Pierwszy raz zawody te pojawiły się na Igrzyskach w 1928 roku, jednak dopiero od 2002 roku zagościły na stale w programie. Niestety tutaj nie można wskazać jednej zawodniczki z największą ilością medali, gdyż każda z 11 medalistek ma na swoim koncie tylko jeden krążek. Wśród panów mamy trzech sportowców, którzy zdobyli po dwa medale Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a są to: Jack Heaton, Martins Dukurs,  Gregor Stähli. Natomiast na pierwszym miejscu wśród narodów są Stany Zjednoczone Ameryki z 8 krążkami (3 złote, 4 srebra, 1 brąz).

Biathlon

Zawody biathlonowe na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich pojawiły się w 1960 roku. Ole Einar Bjoerndalen z Norwegii może się poszczycić rekordem w tej dyscyplinie sportowej, gdyż na jego koncie znajduje się aż trzynaście medali - osiem złotych, cztery srebra oraz jeden brąz. Niemka Uschi Disl również widnieje na szczycie listy z dziewięcioma krążkami, w tym dwa złota, cztery srebra, trzy brązy. W klasyfikacji wszech czasów państw triumfują Niemcy z ilością 61 medali (20 złotych, 26 srebrnych, 15 brązowych).

Łyżwiarstwo szybkie

Łyżwiarstwo szybkie na stale zagościło w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich od 1924 roku. Najwięcej medali u panów zdobyli Clas Thunberg z Finlandii oraz Ivar Ballangrud z Norwegii. Na swoim koncie zgromadzili oni po siedem krążków. U kobiet pozostaje niepokonana Niemka - Claudia Pechstein, która aktualnie ma dziewięć medali, w tym pięć złotych, dwa srebrne i brązowe. Z kolei państwem z największą ilością krążków jest Holandia z liczbą wynoszącą 105 (35 złotych, 36 srebrnych, 34 brązowe).

Indywidualne rekordy

Dotychczas rekordem posiadania największej ilości medali Zimowych Igrzysk Olimpijskich może się pochwalić Ole Einar Bjoerndalen. Wyżej wymieniany Norweg, który startuje w biathlonie, zgromadził aż 13 medali i do teraz jest niepokonany w klasyfikacji indywidualnej. Niestety na tegoroczne Igrzyska w Pjongczang nie dostał powołania do kadry i nie uda mu się powiększyć tej ilości. Natomiast najwięcej medali na jednych Zimowych Igrzyskach zdobył Eric Heiden. Stało się to podczas zawodów w 1980 roku w Lake Placid, gdzie reprezentant Stanów Zjednoczonych Ameryki zgromadził aż pięć medali w łyżwiarstwie szybkim.

Jak wypada Polska na tym tle?

Polska startuje w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich od 1924 roku, czyli właściwie od ich rozpoczęcia. Warto dodać również, że znajdujemy się w elitarnym gronie 12 innych państw, które zawsze uczestniczyły w tej imprezie sportowej. Pierwszy medal zdobyliśmy w 1956 roku, gdzie Franciszek Gąsienica Groń zdobył brąz w kombinacji norweskiej. Pierwsze złoto powędrowało do nas z rąk Wojciecha Fortuny w 1972 roku, który triumfował podczas konkursu skoków narciarskich. Z kolei rekord w ilości posiadaniu krążków należy do Justyny Kowalczyk. Polka zdobyła ich pięć, reprezentując nas w biegach narciarskich. Dyscyplina, która przynosi nam najwięcej medali to skoki narciarskie. Dotychczas zdobyliśmy aż siedem, w tym trzy złote, trzy srebrne oraz jeden brązowy. Najwięcej medali przywieźliśmy z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver i Soczi - 6, a najwięcej medalistów mieliśmy podczas zawodów w Soczi - 9 sportowców.

Źródło: informacja własna / wikipedia

(Anna Felska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%