28. Zimowa Uniwersjada w Ałmatach zakończona

22:21, 08.02.2017 Anna Felska Aktualizacja: 22:22, 08.02.2017

uz2017-baner

Dzisiaj zakończyła się 28. Zimowa Uniwersjada, która odbywała się w kazachskich Ałmatach. Reprezentanci Polski zdobyli 12 medali, co dało nam piąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Zanim odbyła się ceremonia zamknięcia Uniwersjady, rozegrano jeszcze dwie ostatnie konkurencje. Biegacze narciarscy rywalizowali w biegu na dystansie 30 km stylem klasycznym. Jedyny reprezentant Polski Andrzej Pradziad rywalizację ukończył na 14. miejscu. Zwyciężył Rosjanin Dmitriy Rostovtsev. Srebrny medal zdobył jego kolega z drużyny Valeriy Gontar. Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant gospodarzy Sergey Malyshev. Odbył się również mecz finałowy w hokeju na lodzie mężczyzn między Kazachstanem a Rosją. Niestety gospodarze ulegli Rosjanom 0:1 i musieli zadowolić się srebrnym medalem. Brązowy krążek wywalczyła reprezentacja Kanady.

Polska reprezentacja akademicka wywalczyła na Uniwersjadzie w Ałmatach 12 medali:

• 5 złotych - Aleksandra Król (snowboard), Weronika Biela (snowboard),  Adam Cieślar (kombinacja norweska), Katarzyna Rusin (snowboard) oraz drużyna kombinatorów norweskich (Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Wojciech Marusarz)
  • 2 srebrne - Oskar Kwiatkowski (snowboard), Adam Cieślar (kombinacja norweska)
  • 5 brązowych - 2 x Karolina Sztokfisz (snowboard), Katarzyna Rusin (snowboard), Paweł Słowiok (kombinacja norweska) oraz drużyna skoczków narciarskich (Krzysztof Miętus, Stanisław Biela, Przemysław Kantyka)

Klasyfikację medalową 28. Zimowej Uniwersjady zdominowali Rosjanie, którzy łącznie zdobyli 71 medali (29 złotych, 27 srebrnych, 15 brązowych), Drugie miejsce zajęli gospodarze z dorobkiem 36. medali. Trzeci wynik uzyskali reprezentanci Korei Południowej, którzy wywalczyli 21 krążków. Piątą pozycję zajęła reprezentacja Polski. To trzeci wynik w historii startów biało-czerwonych na Zimowej Uniwersjadzie. Najwięcej medali, bo aż 23 Polska zdobyła w 2013 roku podczas Uniwersjady w Trydencie.

Kolejna Zimowa Uniwersjada już za dwa lata w rosyjskim Krasnojarsku.

źródło: informacja własna / fisu.net