Zamknij

10 dni do Pjongczang: Oto wszystkie areny igrzysk. Sprawdź, gdzie Polacy powalczą o medale

15:27, 30.01.2018 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:28, 30.01.2018
Skomentuj

Za dziesięć dni oczy wszystkich sympatyków sportów zimowych będą zwrócone na południowokoreańskie Pjongczang. To właśnie tam, 9 lutego, odbędzie się ceremonia otwarcia XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć czytelnikom obiekty, na których sportowcy będą rywalizować o złoto olimpijskie i wieczną sportową chwałę.

Ceremonia otwarcia i zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich odbędzie się na stadionie PyeongChang Olympic Stadium. Obiekt ten jest zlokalizowany zaledwie 2 kilometry od Alpensia Resort. Jego budowa trwała 22 miesiące i pochłonęła 78 milionów dolarów. Stadion ma siedem poziomów i może pomieścić 25 tysięcy kibiców. Został wzniesiony na planie pięciokąta, a każda ze ścian ma symbolizować jeden z celów organizatorów: ekonomię, ekologię, technologię, sztukę i pokój. Na Stadionie Olimpijskim odbędą się Ceremonie Otwarcia i Zamknięcia przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich oraz dekoracje medalistów. Po zakończeniu zmagań sportowców obiekt zostanie rozebrany, a na jego miejscu stanie m.in. muzeum i centrum rozrywkowo-sportowe.

Alpensia Resort, czyli ośrodek narciarski położony w powiecie Pjongczang, w środkowej części prowincji Gangwon, będzie jednym z najważniejszych obiektów olimpijskich w Korei Południowej. Tutaj zlokalizowano całe centrum sportów narciarskich i snowboardowych, a także tor do saneczkarstwa, bobslejów i skeletonu. W ośrodku znajdują się:

  • Stadion biathlonowy i biegowy Alpensia Cross-Country and Biathlon Centre - kompleks tras biegowych i biathlonowych oddany do użytku w 1995 roku, a w 2009 roku przebudowany na potrzeby mistrzostw świata w biathlonie. Trybuny mogą pomieścić 7500 osób (4500 miejsc siedzących i 3000 miejsc stojących). Latem obiekt może służyć jako pole golfowe.

    W Alpensia Cross-Country and Biathlon Centre o medale będą walczyć biegacze i sportowcy specjalizujący się w biathlonie, a także kombinatorzy norwescy. Polacy największe nadzieje wiążą oczywiście ze startami Justyny Kowalczyk i biathlonistek, które w tym sezonie kilka razy udowodniły, że są w stanie pokusić się o sprawienie niespodzianki na igrzyskach.

  •  Alpensia Ski Jumping Park - kompleks skoczni narciarskich otwarty w 2008 roku. W jego skład wchodzą skocznie K125, K98, K60, K35 i K15. Obiekty są wyposażone w sztuczne oświetlenie, igielit oraz wielką trybunę, która jest w stanie pomieścić 13500 osób (na czas igrzysk zostanie zmniejszona do 8500 miejsc).  Jest to jeden z najnowocześniejszych kompleksów na świecie.

    Oficjalny rekord skoczni K125 to 139,5 metra ustanowiony przez Niemca Stephana Leyhe i Słoweńca Anže Laniška 15 lutego 2017 roku. Najdłuższe skoki, ustanowione na treningu i w serii próbnej, oddali jednak Kamil Stoch i Stefan Kraft, którzy skoczyli 142 metry.

    Na igrzyskach olimpijskich będą tutaj rywalizować skoczkowie narciarscy i kombinatorzy norwescy. To właśnie skoczkowie są jednymi z głównych kandydatów do złotego medalu - nie tylko indywidualnie w osobie Kamila Stocha, ale także w drużynie.

  • Tory saneczkarsko-bobsjelowe Alpensia Sliding Centre - arena zmagań bobsleistów, skeletonistów i saneczkarzy. Budowa rozpoczeła się w marcu 2014 roku, a zakończyła się w ostatnich miesiącach 2016. Szerokość torów wynosi 1,4 metra, a trasa ma liczyć 2018 metrów, aby upamiętnić datę igrzysk olimpijskich w Korei Południowej. Pojemność trybun na tym obiekcie to 7000 miejsc (1000 siedzących i 6000 stojących).

    O medale będą tutaj rywalizować: Mateusz Luty, Krzysztof Tylkowski, Łukasz Miedzik, Grzegorz Kossakowski, Arnold Zdebiak (wszyscy bobsleje), a także saneczkarze: Ewa Kuls-Kusyk, Natalia Wojtuściszyn, Maciej Kurowski, Mateusz Sochowicz, Jakub Kowalewski i Wojciech Chmielewski.

  • Yongpyong Ski Resort (Yongpyong Alpine Centre) - największy kompleks narciarski i snowboardowy w Korei. Będzie gospodarzem konkurencji technicznych na igrzyskach olimpijskich (slalom i slalom gigant). Pojemność trybun na tym obiekcie wynosi 12 tysięcy (4500 siedzących, 7500 stojących). O medale będą tutaj rywalizować narciarze alpejscy.
  • Na zimowych igrzyskach olimpijskich o medale będą tu także rywalizować sportowcy specjalizujący się w snowboardingu.

Poza kompleksem Alpensia Sports Park znajdują się dwa inne obiekty, na których odbędzie się walka o medale. Mowa o Jeongseon Alpine Center i Bokwang Phoenix Park.

  • Jeongseon Alpine Center - na tym obiekcie odbędą się konkurencje szybkościowe podczas igrzysk olimpijskich: zjazd i super-G. Trybuny mogą pomieścić 6 tysięcy kibiców. Pierwszym zwycięzcą zawodów rozgrywanych na tych trasach został Norweg Kjetil Jansrud (zjazd - 6 lutego 2016). Próbę przedolimpijską wśród kobiet wygrała Włoszka Sofia Goggia, która 4 marca 2017 roku triumfowała w zjeździe.
  • Bokwang Phoenix Park - na tej arenie odbędą się zawody w narciarstwie dowolnym i snowboardzie. Trybuny mogą pomieścić 18 tysięcy osób (10200 siedzących i 7800 stojących). O medale w Bokwang Phoenix Park będzie rywalizować m.in. Karolina Riemen-Żerebecka specjalizująca się w ski-crossie.

Drugą wioskę olimpijską stworzono w Gangneung. W Gangneung Olympic Park będą będą mieszkać łyżwiarze i hokeiści. W mieście położonym w prowincji Gangwon stworzono cały kompleks sportów łyżwiarskich:

  • Gangneung Ice Arena - organizowane będą tutaj zawody short tracku oraz łyżwiarstwa figurowego. Obiekt posiada dwa lodowisko - jedno treningowe, drugie wykorzystywane podczas zawodów, na którym zastosowano przyjazny dla środowiska system chłodzenia. Rywalizację może śledzić 12 tys. widzów. Arenę wybudowano za 140 mln dol. Po igrzyskach olimpijskich obiekt będzie używany do celów rekreacyjnych i do promocji miasta.
  • Gangneung Oval - obiekt, na którym o medale zawalczą sportowcy specjalizujący się w łyżwiarstwie szybkim. Składa się z podwójnego toru o długości 400 metrów i trybun dla ośmiu tysięcy kibiców. Ma trzy piętra i dwa podziemne poziomy. Jego budowa rozpoczęła się 29 października 2014 roku i zakończyła się w styczniu 2017 roku tuż przed Mistrzostwami Świata na Dystansach, które odbyły się właśnie w Gangneung. To tutaj złoty medal na dystansie 1500 metrów postara się obronić Zbigniew Bródka.
  • Gangneung Gymnasium (Curling Centre) - arena na której odbędzie się rywalizacja o medale w curlingu. Została otwarta w 1998 roku, tuż przed Zimowymi Igrzyskami Azjatyckimi. Jest to jedyny obiekt, który istniał w Gangneung przed wyborem Pjongczang na gospodarza igrzysk olimpijskich. Stadion został odnowiony w okresie od października 2015 do października 2016 roku. Trybuny mogą pomieścić 3500 osób.
  • Gangneung Hockey Centre - arena sportowa, w której walkę o medale stoczą hokeiści. Odbędą się tutaj mecze fazy grupowej i medalowej, jak choćby hitowe spotkania Rosjan występujących pod neutralną flagą z Amerykanami czy Kanadyjczyków z Czechami. Trybuny mogą pomieścić 10 tysięcy kibiców. Budowa tego obiektu rozpoczęła się w lipcu 2014 roku, a zakończyła się w marcu 2017. Gangneung Hockey Centre powstało za 80 mln dol.

Kobiety specjalizujące się w hokeju na lodzie swoje mecze rozgrywać będą głównie w uniwersyteckiej hali w Kwandong (Kwandong Hockey Centre). To właśnie tutaj odbędą się mecze grupowe i walka o medale w mocno obsadzonym turnieju hokejowym kobiet. W zawodach zagrają bowiem Amerykanki, Kanadyjki, Szwedki, Szwajcarki, Japonki, Finki, Rosjanki (występujące pod neutralną flagą) i połączona kadra Korei Północnej i Południowej. Na potrzeby igrzysk olimpijskich obiekt został przebudowany (od czerwca 2014 do lutego 2017). Pojemność trybun wynosi 6 tysięcy miejsc.

Źródło: wikipedia, informacja własna, pyeongchang2018.com

(Daniel Topczewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%